Nvidia prezentuje nowy model superkomputera DGX-1

Mając na uwadze firmy zainteresowane niedrogimi systemami obliczeniowymi przetwarzającymi dane z szybkością dochodzącą do jednego petaflopsa, Nvidia wprowadzi wkrótce do oferty produkt, który spełni ich oczekiwania. To nowy model superkomputera DGX-1.

DGX-1 zawiera osiem procesorów graficznych Tesla V100 opartych na nowej architekturze Volta (wcześniejsza wersja superkomputera zawierała układy GPU bazujące na architekturze Pascal). Układ Tesla V100 zawiera 21 mld tranzystorów i 5120 rdzeni obliczeniowych, i może wymieniać dane z pamięcią systemową z szybkością 900 GB/s.

Superkomputer kosztuje ok. 150 tys. USD, ale w opinii analityków jest tego warty. Zawiera bowiem ogółem prawie 50 tys. rdzeni obliczeniowych CUDA, które według firmy Nvidia mają podobną wydajność, co 800 standardowych układów CPU, czyli 960 teraflopsów. Dla porównania – wydajność taką ma flota 250 serwerów, każdy wyposażony w dwa układy CPU.

Zobacz również:

Układom GPU towarzyszą dwa dwudziestordzeniowe układy Xeon E5-2698 v4s taktowane zegarem 2,2 GHz oraz cztery dyski SSD, każdy o pojemności 1,92 TB. Superkomputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux Ubuntu i pobiera moc rzędu 3200 watów, co jak na tego rodzaju system obliczeniowy nie jest dużo.

Nvidia zapowiada, że nowy superkomputer DGX-1 pojawi się na rynku w trzecim kwartale tego roku.