Nvidia na zakupach – po firmie Mellanox przyszedł czas na Cumulus

Wszystko wskazuje na to, że Nvidia (amerykański producent układów scalonych specjalizujący się w produkcji procesorów graficznych) zamierza odgrywać większą rolę na rynku centrów danych i usług chmurowych. Świadczy o tym fakt, że podjęła decyzję o przejęciu znanej firmy Cumulus Networks, która specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania zarządzającego takimi środowiskami. Jak dotąd Nvidia nie podała, ile będzie ją to kosztować.

Firma Cumulus jest twórcą bazującego na Linuksie sieciowego systemu operacyjnego, który użytkownicy wykorzystują do zarządzania urządzeniami typu white box obsługującymi centra danych, chmury i duże środowiska korporacyjne. Jest to obszerna oferta, gdyż opracowany przez Cumulus system może obsługiwać grubo ponad setkę różnego rodzaju urządzeń sieciowych.

Mówiąc o firmie Cumulus warto też pamiętać o tym, że na początku tego roku ogłosiła ona partnerstwo z HPE (Hewlett Packard Enterprise), w ramach którego uzgodniono, że jej oprogramowanie NetQ zarządzać pamięciami masowymi produkowanymi przez HPE.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o Cumulus, to jest już drugi tak duży zakup na jaki firma Nvidia zdecydowała się w ostatnich tygodniach. Wcześniej – bo 28-go kwietnia tego roku – Nvidiia kupiła Mellanox, znanego izraelskiego dostawcę przełączników i adapterów sieciowych. Tym razem znamy wartość tej transakcji - 6,9 mld USD.

Produkty firmy Mellanox (takie jak szybkie przełączniki linii Spectrum) znajdziemy w wielu szybszych superkomputerach i serwerach obsługujących duże centra danych. Dość powiedzieć, że produkty te firmy są instalowane w serwerach obsługujących chmurę Azure (Microsoft).

Firma Mellanox została założona w 1999 roku przez jednego z byłych dyrektorów Intela i już po kilku latach stała się czołowym dostawcom połączeń komputerowych bazujących na technologii InfiniBand. Połączenia takie są obecnie używane w większości najszybszych na świecie superkomputerów.

Analitycy są zgodni - przejęcie przez Nvidię obu firm świadczy o tym, że opracowała ona długofalową strategię wkraczania na rynek centrów danych i konsekwentnie ją realizuje.


TOP 200