Nowy wirus związany z rokiem 2000 atakuje użytkowników systemu Microsoftu

Computer Associates International i Symantec - producenci oprogramowania antywirusowego - ostrzegają przed nowym groźnym wirusem, który został stworzony specjalnie z myślą o wyrządzeniu dużych szkód w roku 2000.

Computer Associates International i Symantec - producenci oprogramowania antywirusowego - ostrzegają przed nowym groźnym wirusem, który został stworzony specjalnie z myślą o wyrządzeniu dużych szkód w roku 2000.

Wirus znany jako Worm.Mypic lub W32/Mypics.worm najpierw ustawia stronę WWW z treściami tylko dla dorosłych jako stronę domową w Internet Explorerze, a w styczniu 2000 r. spróbuje sformatować dyski twarde na zainfekowanym komputerze. Na jego atak narażone są komputery pracujące pod kontrolą systemów Windows 9x i NT.

Wirus rozprzestrzenia się w postaci listu elektronicznego bez tytułu. Sama wiadomość zawiera załącznik Pics4You.exe o rozmiarze 34 304 bajtów. W momencie jego uruchomienia zostaje załadowany do pamięci komputera i dołącza się do 50 pierwszych pozycji z książki adresowej programu Microsoft Outlook. Po upływie 20 minut dokonuje próby automatycznego wysłania zainfekowanych wiadomości do wybranych adresatów. Kolejną próbę podejmuje po 10 minutach. Cykl ten powtarza się aż do wyłączenia załącznika

Po infekcji wirus będzie nadal monitorował system - twierdzą przedstawiciele firm antywirusowych. Złośliwy program, po zmianie daty na 1 stycznia 2000 r., utworzy plik C:\CBIOS.COM, który zmieni dane sumy kontrolnej w BIOS-ie. Przy ponownym uruchomieniu systemu pojawi się informacja o błędzie "CMOS checksum is invalid". Komunikat ten ma sprawić, że użytkownicy będą przekonani, iż problem związany z rokiem 2000 dotknął ich systemu.

Komputer można ponownie uruchomić po skorygowaniu sumy kontrolnej z BIOS-u. Po uruchomieniu systemu, wirus spróbuje sformatować dyski twarde w zainfekowanym komputerze. Formatowanie odbędzie się poprzez zmodyfikowanie pliku AUTOEXEC.BAT, który - zdaniem firm antywirusowych - można również poprawić ręcznie.

Producenci systemów antywirusowych ostrzegają przed wirusami, które z pewnością będą się pojawiać w okresie noworocznym. Złośliwe programy mają sugerować komplikacje związane z problemem roku 2000. Aby obronić się przed atakiem Worm.Mypic i innych podobnych wirusów, specjaliści zalecają użytkownikom bieżącą aktualizację systemów ochronnych.