Nowy wirtualny świat

Zwirtualizowane rozwiązania, systemy i urządzenia zaczynają opanowywać świat wokół nas. Wkrótce nie będzie centrum danych, urządzenia sieciowego, macierzy, serwera czy nawet komputera nieoferującego takiej funkcji. Co możemy dzięki temu zyskać?

Zwirtualizowane rozwiązania, systemy i urządzenia zaczynają opanowywać świat wokół nas. Wkrótce nie będzie centrum danych, urządzenia sieciowego, macierzy, serwera czy nawet komputera nieoferującego takiej funkcji. Co możemy dzięki temu zyskać?

Wirtualizacja nie jest nowym wynalazkiem. Mechanizmy oddzielające warstwę fizyczną od logicznej, ułatwiające zarządzanie zasobami, obciążeniem i dostępem są wykorzystywane od ponad 20 lat w systemach typu mainframe. Ostatnio wirtualizacja wyszła z niszy i panoszy się bez mała wszędzie: w systemach operacyjnych, serwerach, urządzeniach sieciowych, systemach pamięci masowych, a nawet w masowo produkowanych stacjach roboczych.

Nowe generacje procesorów Intela i AMD będą wyposażane w funkcje sprzętowe wspierające wirtualizację, z których skorzystają producenci systemów operacyjnych na czele z Microsoftem, który zamierza wyposażyć w funkcje wirtualizacyjne system Windows Vista. Dostawcy Linuxa również zapowiadają wsparcie dla tej technologii.

Przyszłe centrum danych będzie więc bardziej zbiorem usług działających w ramach coraz bardziej homogenicznego i kompaktowego środowiska fizycznego, niż zbiorem współpracujących ze sobą oddzielnych systemów. Funkcje wysokiej dostępności i skalowania równoległego będą standardem, a zarządzanie i rekonfiguracja będą odbywać się w dużej mierze automatycznie, stosownie do aktualnego obciążenia.

Logika daje niezależność

Wirtualizacja polega na zastąpieniu fizycznych lub programowych elementów systemu komputerowego ich logicznymi replikami, które z punktu widzenia użytkownika mają identyczne cechy funkcjonalne. Mechanizm ten pozwala np. na udostępnienie 10 fizycznych dysków o pojemności 100 GB jako jednego logicznego napędu widocznego dla użytkownika (aplikacji) jako jeden dysk o pojemności 1 TB. Z drugiej strony, dzięki wirtualizacji jeden dysk czy serwer może symulować wiele dysków czy serwerów. Wirtualizacja umożliwia uruchomienie dawno niewspieranego systemu operacyjnego i działających w nim aplikacji w środowisku sprzętowym odwzorowanym programowo - np. w celu odtworzenia danych.

Jedną z ważniejszych zalet wirtualizacji jest możliwość względnie łatwego uniezależniania się od platformy sprzętowej - szybkiego przenoszenia aplikacji niezależnie od konfiguracji serwerów i systemu, jeśli oczywiście oprogramowanie wirtualizacyjne jest dostępne na stosowanych platformach. Funkcje takie mogą znaleźć zastosowanie np. w systemach do odtwarzania danych i aplikacji po awarii - inaczej niż w przypadku rozwiązań klasycznych pozwalają one na odtworzenie systemu przy wykorzystaniu innego sprzętu, a nie serwera o ściśle określonej konfiguracji.

Najczęściej podkreślaną korzyścią związaną z wirtualizacją jest możliwość zwiększenia wykorzystania zasobów udostępnianych przez serwery i inne rozwiązania, wynikająca z uniezależnienia konfiguracji ich usług od elementów sprzętowych i systemów operacyjnych. Zamiast dedykowanych, fizycznych serwerów do obsługi

poszczególnych aplikacji, baz danych, poczty elektronicznej i niezależnych pamięci masowych, wirtualizacja pozwala na budowę jednolitego systemu przetwarzania i przechowywania danych, w którym pamięć i moc obliczeniowa mogą być przydzielane i modyfikowane na poziomie logicznym, a nie sprzętowym.

VMware

VMware zapowiada wprowadzenie w I kw. 2006 r. nowych wersji ESX Server 3 i VirtualCenter 2, które będą obsługiwały systemy 4-procesorowe, a więc zawierające dwukrotnie większą liczbę procesorów niż obecnie oraz pamięć RAM o pojemności do 16 GB (teraz 3,5 GB). Oprócz tego oprogramowanie będzie wyposażone w funkcje DAS (Distributed Availability Service) i DRS (Distributed Resource Scheduling). Pierwsza z nich umożliwi automatyczne monitorowanie fizycznych serwerów i przenoszenie maszyn wirtualnych w razie awarii któregoś z komputerów lub systemów, a w efekcie podtrzymanie funkcjonowania i dostępności aplikacji. Natomiast DRS udostępnia mechanizmy bieżącego równoważenia obciążeń pozwalające na zwiększenie wykorzystania dostępnych zasobów pamięci i mocy przetwarzania.

IBM

IBM to pionier wirtualizacji serwerów. Obecnie firma oferuje nie tylko zwirtualizowane serwery mainframe, ale także serwery midrange (i5, dawniej iSeries) i serwery Unix (p5, dawniej pSeries). IBM zamierza także korzystać z technologii wirtualizacyjnych Intela i AMD w serwerach z rodziny xSeries (x86). Fundamentem strategii IBM w dziedzinie wirtualizacji jest oprogramowanie VM, wywodzące się ze świata mainframe i mające już ponad 20-letnią historię.

Funkcje sprzętowej wirtualizacji - z pewnością czerpiące z dorobku VM - zostały także wbudowane w procesory Power5, które umożliwiają jednoczesne uruchamianie do 10 wirtualnych kopii systemu na jednym procesorze (a więc 20 na dwurdzeniowym układzie Power5+). Te same procesory wbudowano w najnowsze macierze dyskowe IBM DS4000 i DS8000, dzięki czemu możliwy jest ich logiczny podział na partycje i niezależne zarządzanie nimi. Niezależnie od rozwoju wirtualizacji na platformie Power, IBM od wielu lat wspiera VMware na platformie x86.

Zarządzanie wirtualnymi zasobami

Wirtualizacja może być niezwykle użyteczna w dużych instalacjach rozwiązań informatycznych, zwłaszcza scentralizowanych. Warunkiem osiągnięcia sukcesu dzięki jej wykorzystaniu jest jednak wdrożenie mechanizmów do kontrolowania i zarządzania zwirtualizowanymi systemami i zasobami. Producenci rozwiązań zwirtualizowanych zdają sobie z tego sprawę i zapewne już wkrótce oprogramowanie wirtualizacyjne będzie mogło być stosowane bez obawy, że pojawią się problemy w jego wdrażaniu i utrzymywaniu.

Przykładowo, IBM ogłosił, że oprogramowanie Tivoli Workload Scheduler i Intelligent Orchestrator zostało wyposażone w funkcje pozwalające na zarządzanie wirtualnymi zasobami. Natomiast Computer Associates i BMC Software zapowiadają wprowadzenie do swoich pakietów oprogramowania zarządzającego systemami IT funkcji obsługujących mechanizmy wirtualizacyjne.

Computer Associates zamierza nawiązać ściślejszą współpracę z VMware. CA już od dłuższego czasu oferuje narzędzia zarządcze dla produktów VMware, niemniej potrzeby i wymagania klientów w dziedzinie zarządzania idą znacznie dalej, niż to, co oferują obecne rozwiązania. Najprawdopodobniej w listopadzie br. zostanie ogłoszona nowa inicjatywa współpracy, której celem ma być wprowadzenie obsługi zarządzania środowiskami VMware do pakietu Unicenter Advanced Systems Management.

Z kolei BMC zapowiedziała wprowadzenie programów Performance Manager oraz Performance Assurance for Virtual Servers, nowych wersji oprogramowania umożliwiających monitorowanie wirtualnych zasobów. Ich premiera odbędzie się prawdopodobnie na październikowej konferencji VMworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200