Nowy węzeł EPIX usprawni działanie internetu w zachodniej Polsce

Działający od 2010 roku internetowy węzeł EPIX Internet Exchange oraz Beyond.pl uruchomiły trzecią w Polsce lokalizację. Znajduje się ona na terenie poznańskiego kampusu Data Center Beyond.pl, pełniąc rolę punktu styku obsługującego operatorów usług dostępu do internetu oraz dostawców innych usług internetowych.

Nowy węzeł EPIX usprawni działanie internetu w zachodniej Polsce

Do tej pory EPIX posiadał węzły wymiany ruchu w dwóch miastach w Polsce: w Katowicach i w Warszawie. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie skracania czasów połączeń i zmniejszania opóźnień dla operatorów, pod koniec września br. EPIX wspólnie z Beyond.pl uruchomił produkcyjnie trzeci węzeł w Poznaniu.

Nowa lokalizacja ma strategiczne znaczenie, ponieważ węzeł EPIX Poznań jest pierwszym w zachodniej części Polski i przejmie w dużej części obsługę ruchu internetowego na tym obszarze. Powinno to znacząco poprawić szybkość przesyłu danych dla obecnych członków EPIX w pozostałych częściach kraju, którzy będą mogli ominąć transferowanie ruchu przez odległą Warszawę czy dalekie Katowice i od razu zestawić połączenie w pobliskim Poznaniu.

Zobacz również:

Nowy węzeł EPIX usprawni działanie internetu w zachodniej Polsce

Internet

Będzie to też okazja dla MiŚOT-ów (Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych), dotychczas nie korzystających z EPIX, do zakupu po atrakcyjnych cenach łącza czy dostępu do internetowych treści.

Nowa lokalizacja największej niezależnej infrastruktury wymiany ruchu internetowego w Polsce to także szansa dla przedsiębiorstw i internautów z rejonu zachodniej Polski na szybszy i efektywniejszy dostęp do kluczowych zasobów polskiego internetu, takich jak Allegro.pl, Home.pl, Nazwa.pl, Tvp.pl, Onet.pl czy Wp.pl.

Strategiczne położenie Poznania i uruchomienie tam węzła wymiany ruchu niesie ze sobą także inne korzyści dla uczestników EPIX. Zyskają oni m.in. możliwość wymiany ruchu transgranicznego. Realizacja projektu umożliwia jednocześnie operatorom zagranicznym na bezpośrednie wpięcie się do polskiego szkieletu sieci EPIX w Poznaniu.

„Z punktu widzenia klientów – zarówno polskich, jak i tych z zachodniej Europy, istotnie poprawi się jakość, szybkość i niezawodność transmisji danych. Co jednak najważniejsze, czas transmisji danych w zachodniej Polsce oraz z zachodniej Europy do Polski znacznie się skróci”, zapewnia Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl.


TOP 200