Nowy telefaks Panasonic UF-V60

Nową konstrukcją japońskiej firmy Matsushita (znanej pod handlową nazwą Panasonic) jest rodzina telefaksów z których dwa (UF-V60 i UF-V40O) przeznaczone są głównie dla małych i średnich biur oraz dla użytkowników prywatnych. Model V40 jest pozbawiony pamięci i działa nieco wolniej. Oba typy do wydruku domumentów korzystają z papieru termicznego.

Nową konstrukcją japońskiej firmy Matsushita (znanej pod handlową nazwą Panasonic) jest rodzina telefaksów z których dwa (UF-V60 i UF-V40O) przeznaczone są głównie dla małych i średnich biur oraz dla użytkowników prywatnych. Model V40 jest pozbawiony pamięci i działa nieco wolniej. Oba typy do wydruku domumentów korzystają z papieru termicznego.

Na tle innych telefaksów dostępnych na rynku model V60 wyróżnia się wielofunkcyjnością i wysoką rozdzielczością druku dokumentów. Testowany przez naszą redakcję faks mógł także pełnić rolę telefonu z automatyczną cyfrową sekretarką oraz obsługiwać wysyłanie i odbiór dokumentów na wzór komputera.

Pamięć cyfrowa i komunikaty po polsku

Wielofunkcyjność faksu jest możliwa dzięki zamontowaniu w nim pamięci o pojemności 1 MB. Pozwala ona na zapisanie 99 wiadomości o łącznym czasie trwania 9 minut lub ok. 50 stron dokumentów. Każda wykonywana czynność oraz komunikaty o rodzajach błędów sygnalizowane są na wyświetlaczu. Zamontowany w faksie ROM umożliwia wyświetlanie głównych komunikatów po polsku oraz ich drukowanie ale bez polskich liter.

Telefaks UF-V60 jako faks

Przy połączeniach przychodzących telefaks automatycznie rozróżnia rodzaj połączenia włączając odpowiedni tryb pracy. Przy połączeniach wychodzących może on działać jako telefaks, telefaks/telefon lub telefaks/automatyczna sekretarka. Przełączanie na odpowiedni tryb pracy może być także sterowane zegarem faksu w zależności od naszych żądań.

Dane z pamięci telefaksu mogą być automatycznie rozesłane do 23 adresatów, których numery wprowadzono do pamięci telefonicznej faksu. W trakcie przesyłania dokumentów V60 sprawdza połączenie telefoniczne i jeżeli jest ono przerwane, automatycznie powtarza przesłanie od strony, która była ostatnio transmitowana. Jeżeli podczas odbioru dokumentu zabraknie w faksie papieru, reszta transmisji zapisywana jest w pamięci i po założeniu nowej rolki papieru wydruk będzie zakończony.

Telefaks UF-V60 można zaprogramować na przeslanie wiadomości pod wskazany numer telefonu lub zdalnie odczytać zgromadzone dokumenty z innego faksu, po połączeniu się z UF-V60. Zapisane w pamięci dokumenty można automatycznie wysyłać w zaprogramowanych godzinach z 24-godzinnym wyprzedzeniem. Jeżeli numer telefonu, pod który ma być przesłana wiadomość będzie zajęty, faks automatycznie powtórzy wybieranie numeru dwa razy co trzy minuty.

W każdej chwili można otrzymać raport o bieżącym stanie telefaksu, wysyłanych i odbieranych dokumentach, poprawności przesyłania materiałów.

Panafax V60 jako telefon/automatyczna sekretarka

Urządzenie dysponuje możliwościami, takimi jak każdy nowoczesny aparat telefoniczny. Pracuje w trybie impulsowym lub DTFM (tonowym), pamięć numerów zawiera 5 wybieranych jednoklawiszowo i 15 numerów wybierania skróconego. Automatyczny zgłoszeniowy umożliwia przesłuchiwanie m.in. tylko wybranych nagranych wiadomości (w tym zdalne), przekazywanie ich na zaprogramowany numer telefoniczny, bezpołączeniową informację czy są nowe wiadomości (jeżeli są, odtwarzane będą po 2 dzwonkach, jeżeli nie ma - stare odtworzone będą po 5 dzwonkach) oraz nagrywanie prowadzonej rozmowy (9 minut nagrania).

Zdaniem użytkownika

Wszystkie funkcje działały bez zastrzeżeń. Przesyłane dokumenty oraz zdjęcia były czytelne i wyraźne. 64-tonowa skala transmitowanych i kopiowanych przez faks dokumentów pozwalała na czytelne przesyłanie i odbieranie nawet małych zdjęć. Transmisja strony A4 trwała przy najczęściej stosowanej szybkości modemu ok. 10 s. Prędkość modemu wynosi 9600/7200/4800/2400/300 bps i jest automatycznie dobierana w pierwszej fazie połączenia.

Programowanie wszystkich funkcji jest znacznie ułatwione dzięki wyświetlanym komunikatom. Budowa faksu, w tym podajnik dokumentów pełniący też funkcję pokrywki, umożlwia przyjemną pracę, chociaż mikrotelefon (czyli słuchawka) jest dziwnie mała i trzeba się do niej przyzwyczaić. Także jej konstrukcyjne usytuowanie (jakby doczepiona do reszty) wygląda dziwnie, chociaż jest funkcjonalne.


TOP 200