Nowy system i gniazdo w Palmach

Zgodnie z zapowiedziami Palm wprowadził na rynek dwa nowe modele komputerów naręcznych: m500 oraz m505. Drugi model wyposażono w 8 MB pamięci, gniazdo rozszerzeń Secure Digital oraz 16-bitowy kolorowy wyświetlacz. Jego cena wyniesie 450 USD. Nieco mniej, ok. 400 USD, trzeba zapłacić za model m500. Jest on cieńszy od m505 i Palm Vx.

Oba nowe modele działają pod kontrolą systemu operacyjnego Palm OS 4.0. Wyposażono je w litowo-polimerowe baterie o znacznie większej wydajności i oprogramowanie, umożliwiające podłączenie komputera do telefonu komórkowego w celu połączenia z Internetem. Nowe produkty to odpowiedź na potrzeby najważniejszego dla Palm segmentu rynku - często podróżujących menedżerów. Firma wprowadza na rynek nowe modele komputerów niemal równocześnie z innymi producenta- mi - Handspring, Compaqiem i Hewlett-Packardem.

Rozszerzone możliwości

Równocześnie z wprowadzeniem na rynek modeli m500 i m505, wyposażonych w gniazdo rozszerzeń Secure Digital, Palm zaoferuje 7 kart Secure Digital: rozszerzającą pamięć komputera o 16 MB, do archiwizowania informacji, z zestawem gier, słownik z modułem tezaurusa oraz 3 karty z oprogramowaniem przeznaczonym dla podróżnych. Do końca roku mają się pojawić karty rozszerzające pamięć Palmów o 128 MB, a być może nawet 256 MB. Natomiast w ciągu kilkunastu dni niezależny producent ma wprowadzić na rynek modem bezprzewodowy.

Według zapowiedzi firmy do końca roku pojawią się również urządzenia, które będą podłączane do Palmów serii m500 za pośrednictwem gniazda rozszerzeń. Na początek będą to: kamera cyfrowa, modem oraz urządzenie pozwalające na łączność w technologii Bluetooth.

Stałość w cenie

Palmy z serii m500 wykorzystują nowy typ złącza, które pozwala na połączenie z komputerem PC za pomocą USB lub opcjonalnej stacji podłącza-nej do portu szeregowego. Nowe złącze nie jest zgodne z serią Palm V. Firma jednak zobowiązała się do niewprowadzania kolejnego rodzaju złącza wcześniej niż za dwa lata. Według przedstawicieli Palm ma to stanowić zachętę dla producentów sprzętu pragnących wytwarzać różne dodatki do Palmów.

Modele m500 i m505 są oferowane z bogatym zestawem aplikacji, m.in. przeglądarką obrazków oraz edytorem dokumentów stworzonych w Microsoft Office. Dołączane są także aplikacje opracowane przez America Online i AvantGo.


TOP 200