Nowy standard LTE do obsługi środowiska IoT

Członkowie organizacji 3GPP (3rd Generation Partnership Project) zatwierdzili propozycję opracowania nowego, dedykowanego do obsługi środowiska Internetu rzeczy, standardu LTE, który umożliwi działanie urządzeń IoT przez wiele lat bez konieczności wymiany baterii lub doładowania akumulatorów.

Standard NB-IoT (NarrowBand IoT) jest tworzony z myślą o tym, aby urządzenia IoT nie korzystały z usług standardowych, szybkich połączeń LTE, ale mogły przesyłać dane przez sieci komórkowe przystosowane do obsługiwania takiego środowiska.

NB-IoT powstaje przy założeniu, że połączenia komórkowe obsługujące urządzenia IoT mogą mieć niewielkie przepustowości, za to powinny mieć możliwość transmitowania danych na duże odległości. Oprócz tego, urządzenia IoT są najczęściej zasilane z baterii i tak konstruowane, aby mogły pracować przez długie lata bez dozoru technicznego. Dlatego funkcje komunikacyjne nie powinny zużywać zbyt wiele energii, bo wówczas niezbędny byłby zbyt częsty serwis urządzeń.

Zobacz również:

Firma analityczna Machina Research szacuje, że w 2020 roku z usług energooszczędnych połączeń LPWA (Low-Power Wide-Area) obsługujących urządzenia IoT korzystać będzie co najmniej 1,5 miliona urządzeń.

Niektóre firmy, w tym Intel, Ericsson i Nokia, o czym pisaliśmy niedawno tutaj, zamierza w najbliższym czasie wprowadzić do swoich ofert energooszczędne rozwiązania LTE projektowane z myślą o obsługiwaniu środowisk IoT.

Na konferencji 3GPP w Phoenix (na której zaprezentowano koncepcję standardu Narrow-Band LTE) pojawiła się też inna propozycja rozwiązania tego problemu. Działająca w ramach 3GPP grupa Radio Access Network zaprezentowała technologię Narrowband CIoT (Narrowband Cellular IoT). Wiele wskazuje na to, że obie grupy dojdą do jakiegoś konsensusu z zaproponują jeszcze w tym roku kolejną wersję standardu, łączącego w sobie zalety technologii NB-IoT i Narrowband CIoT.


TOP 200