Nowy sposób taryfikacji w Internecie

Należąca do Kapsch AG firma CarrierCom opracowała system taryfikacyjny Kapsch Micropayment System, przeznaczony do regulowania drobnych płatności przez Internet.

Należąca do Kapsch AG firma CarrierCom opracowała system taryfikacyjny Kapsch Micropayment System, przeznaczony do regulowania drobnych płatności przez Internet.

Poddawany obecnie testom, system Kapsch Micropayment ma pozwolić na dokonywanie płatności elektronicznych (w ramach handlu elektronicznego) oraz wygodne i szybkie przesyłanie wszelkich płatności przez dostawcę usług internetowych. Innowacja systemu polega na nowym sposobie płatności: nie wymagającym ani elektronicznych pieniędzy, ani zawierania specjalnej umowy z firmą pośredniczącą czy bankiem internetowym. Wynika to stąd, że poszczególne składniki kosztowe mogą być wliczone bezpośrednio do rachunku za usługi internetowe, wystawianego przez dostawcę usług (ISP). Dzięki temu, zachowana zostaje również anonimowość i bezpieczeństwo przekazów przy dokonywaniu płatności, gdyż użytkownik ma wyłącznie kontakt ze swoim dostawcą internetowym i nie musi przesyłać swoich danych osobowych zewnętrznym kontrahentom.

Zobacz również:

  • PayPal szykuje się do walki z Apple w segmencie odroczonych płatności

Ta zmiana formy płatności ma zapewnić proste regulowanie wszelkich (nawet najdrobniejszych) płatności za elektroniczne dostarczane treści, takie jak: pliki graficzne, dźwiękowe i obrazowe czy za wyniki przeszukiwania baz danych. Elektroniczne płatności drobnych sum (micropayment) nie były dotychczas często stosowane w praktyce, z uwagi na ponoszone koszty ich zliczania. Ponieważ system może być stosowany do przesyłania dowolnego rodzaju kwot, można go również używać w aplikacjach handlu elektronicznego, gdzie dostarcza się klientowi także produkt fizyczny.

W prowadzonych testach praktycznych system umożliwia płacenie za przeglądanie zawartości stron WWW, do których dostęp uzyskuje się przy użyciu protokołu HTTP. W przyszłości firma planuje opracowanie taryfikacji protokołów dostępu RTSP (Real Time Streaming Protocol) i FTP z płatnością za dane strumieniowe oraz ściąganie informacji z sieci. Kapsch przewiduje również zaadaptowanie systemu na potrzeby telefonii internetowej w sieciach komórkowych trzeciej generacji UMTS (m-commerce).

Obok klasycznych metod płatności bezgotówkowej, takich jak billing, zlecenia stałe czy płatności za zaliczeniem pocztowym, w Internecie przyjęła się w szczególności karta kredytowa. Jednak w przypadku zakupów na drobne kwoty, wydatki jakie musieliby ponosić dostawcy internetowi w związku z transakcjami dokonywanymi przy użyciu kart debetowych czy kredytowych, są nie do przyjęcia z ekonomicznego punktu widzenia. Dotychczasowe metody można więc stosować (bez zwrotu kosztów), jedynie do ściągania zawartości niewielkich pakietów oprogramowania. System mikropłatności Kapscha (prezentowany m.in. na stoisku firmowym na targach Intertelecom w Łodzi) może pomóc rozwiązać te problemy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200