Nowy, spokojny Linux

Nie samym sprzętem...

Według wielu firm, wraz z upowszechnieniem architektury IA-64 Linux ma szansę stać się uniwersalną platformą unixową. Dlatego Linuxa chętnie wspierają firmy programistyczne. Jednym z motywów poparcia, jakie udziela Linuxowi np. SAP, jest obietnica zmniejszenia kosztów utrzymywania wielu wersji oprogramowania dla różnych systemów operacyjnych.

Choć przed kilku laty SAP opracował linuxową wersję własnego systemu ERP, to jeszcze nie tak dawno można było usłyszeć zapewnienia, że nikt nie odważy się wykorzystywać jej produkcyjnie. Dzisiaj systemy SAP działają na systemie Linux w różnych branżach. W Polsce z takiego rozwiązania korzysta wydawnictwo Edipresse.

Wdrożenia na platformie Linux są koordynowane przez działający od dwóch lat przy SAP LinuxLab. Jego członkami są m.in. Compaq, Dell, HP, IBM, SGI, Red Hat, SAP i Fujitsu Siemens Computers. Współpracując z programistami open source, LinuxLab przygotowuje poprawki do linuxowych wersji systemów SAP oraz pomaga rozwiązywać doraźne problemy.

Zwolennikiem Linuxa od dawna jest także Oracle. Firma od chwili wprowadzenia wersji bazy danych dla tego systemu świadczy dla jej użytkowników standardowy zestaw usług wsparcia technicznego. Bezpłatny system jest traktowany jak Unix. Teraz Oracle zamierza zachęcać klientów do wykorzystywania rozwiązań open source własnym przy- kładem. Planuje zastąpienie trzech serwerów Unix/RISC, na których są uruchamiane aplikacje wspierające jej działalność na rzecz klastra zbudowanego w architekturze intelowskiej i pracującego pod kontrolą Linuxa. Według Larry'ego Ellisona, znanego ze swej niechęci do Microsoftu, firma podjęła taką decyzję, ponieważ Windows jest mniej bezpieczny niż Linux.

Oracle współpracuje również z firmą Red Hat nad opracowaniem prekonfigurowanych urządzeń wyposażonych w linuxową wersję serwera aplikacyjnego Oracle.

Rok przełomu

Według IDC, rok 2002 ma pokazać, że Linux nie jest przemijającą modą czy zabawką akademicką. Mają za tym przemawiać następujące czynniki: zaangażowanie firm, takich jak IBM i HP, wzrastające wykorzystywanie tej platformy przez dostawców usług, a także jej zgodność z architekturą IA-64.

W ciągu kilku lat Linux ma szansę stać się "uniwersalnym Unixem". Analitycy przypominają, że wysiłki zmierzające do zjednoczenia Unixa wokół wspólnego zestawu standardów nie przyniosły dotąd oczekiwanych rezultatów. Obecnie można natomiast obserwować, jak dostawcy komercyjnych systemów unixowych starają się zapewnić ich zgodność z Linuxem na poziomie interfejsów API.


TOP 200