Nowy, spokojny Linux

Jednocześnie Sun obiecał udostępnić społeczności open source niektóre komponenty własnego systemu Solaris. System Suna ma być także wzbogacony w możliwość uruchamiania aplikacji linuxowych na komputerach SunFire wyposażonych w procesory UltraSparc. Na Linuxa zostanie przeniesione oprogramowanie wchodzące w skład platformy Sun ONE (Open Network Environment). Niektórzy analitycy dopatrują się w zaangażowaniu Suna w rozwój Linuxa kolejnej okazji do uprzykrzenia życia Microsoftowi promującemu .Net. Jeśli rzeczywiście tak jest, wysiłki Suna idące w tym kierunku mogą się okazać nieskuteczne. Firma Ximian, wspierana przez Intela oraz HP, zainicjowała projekt open source o nazwie Mono, którego celem jest implementacja architektury (framework) Microsoft .Net na systemie Linux.

Raczej w serwerowni

W roku 2000, występując na targach LinuxWorld Michael Dell, prezes amerykańskiej firmy, przekonywał, że "jedyną rzeczą rozwijającą się szybciej niż sam Linux jest Linux na komputerach Dell". Rok później Dell Computer zrezygnował z oferowania tego systemu operacyjnego wraz z komputerami typu desktop i notebookami. Niemniej Dell podtrzymuje swoje deklaracje w zakresie serwerów i stacji roboczych. U podstaw ogłoszonej niedawno nowej strategii firmy znalazły się systemy i oprogramowanie oparte na otwartych standardach, przeciwstawione starym, zamkniętym systemom unixowym. Firma stawia przede wszystkim na Windows i Linuxa.

Rezygnację z instalowania Linuxa na PC i komputerach przenośnych Dell uzasadnił niewielkim zainteresowaniem ze strony klientów. W ocenie analityków, wstrzymanie przez największego producenta komputerów osobistych instalowania Linuxa na komputerach biurkowych wpłynie negatywnie na jego popularyzację w tym segmencie rynku. Firmy, takie jak IBM, Hewlett-Packard czy Sun, promują bowiem Linuxa przede wszystkim w zastosowaniach biznesowych jako platformę dla systemów backoffice.

Nie tylko na uczelni

W marcu br. HP wspólnie z kilkoma instytucjami naukowymi zainicjowało powstanie organizacji Gelato, która będzie promować wykorzystywanie Linuxa na 64-bitowych procesorach Itanium w kręgach akademickich i instytucjach badawczych. Wkrótce potem firma poinformowała o budowie superkomputera o wartości 24,5 mln USD dla jednego z laboratoriów Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Superkomputer HP ma być wyposażony w 1400 procesorów Itanium. Oczywiście będzie pracował pod kontrolą Linuxa.

Promotorzy Linuxa chcą jednak, by system wyszedł poza środowisko, w którym powstał, i był traktowany jako inwestycja wieloletnia. Pierwszym sektorem, który jest ich celem, są banki i instytucje finansowe. Na migrację do Linuxa w sektorze finansowym zdecydowały się już m.in. Etrade Group oraz Credit Suisse First Boston, a w Polsce wspomniany bank PKO BP.

HP wspólnie z Intelem i Red Hat pracują nad przeniesieniem jednego z systemów Reuters Group na platformę Linux. Reuters Market Data System (RMDS) umożliwia dostarczanie danych oraz informacji finansowych i statystycznych. Odbiorcami są głównie instytucje finansowe. Ű ŰObecnie użytkownicy RDMS wykorzystują w większości sprzęt i oprogramowanie Sun Microsystems. Teraz będą migrować na serwery HP ProLiant, pracujące pod kontrolą Linuxa, dystrybuowanego przez Red Hat. HP szacuje, że współpraca z Reuters Group pozwoli sprzedać sprzęt i usługi o wartości ponad 200 mln USD w okresie kilku najbliższych lat.

Kolejnym adresatem linuxowej oferty są operatorzy telekomunikacyjni. Nad opracowaniem standardów, które otworzyłyby Linuxowi drogę do przedsiębiorstw sektora telekomunikacyjnego, pracuje organizacja Open Source Development Lab (OSDL). Jej członkami są m.in. Alcatel, Cisco Systems, IBM, Intel, Red Hat i SuSE Linux. Bezpłatny system jest także wspierany przez fińską Nokię. Na tegorocznym LinuxWorld HP przedstawiło dwa serwery intelowskie z preinstalowanym systemem Linux. Obie maszyny są zgodne ze specyfikacją telekomunikacyjną NEBS Level 3.

Poza wypracowaniem standardów dla komercyjnego oprogramowania, wykorzystywanego w sektorze telekomunikacyjnym, OSDL chce również zapewnić spójność między różnymi dystrybucjami Linuxa.


TOP 200