Nowy rok, nowe trendy sieciowe

Rok 2002 mamy już za sobą i można powiedzieć, że mimo wszystko nie był to rok stagnacji. Na rynku pojawiło się wiele nowych rozwiązań szczególnie w takich obszarach jak zarządzanie sieciami, aplikacjami i systemami.

Ale zacznijmy od pewnego trendu charakteryzującego ten rok: postępującą konsolidację rynku. Najbardziej spektakularne zdarzenia to przejęcie firmy Compaq przez Hewlett-Packard, wykupienie przez firmę Micromuse znanego producenta oprogramowania RiverSoft i zniknięcie z rynku firmy Remedy, która została przejęta przez BMC. Można mieć nadzieję, że 2003 r. zaowocuje podobnymi zjawiskami i więcej firm powróci do dawnej świetności, odradzając się z popiołów jak przysłowiowy Feniks.

Tego typu taktyka nie może dziwić, ponieważ nastały teraz takie czasy, że jednym ze sposobów umocnienia się na rynku jest przejmowanie nowatorskich i oryginalnych technologii, co można osiągnąć wykupując firmy będące twórcami takich rozwiązań. W 2003 r. będzie zapewne tak samo i wielcy tego przemysłu będą przejmować kolejne firmy.

Zobacz również:

  • W technologii ważna jest wolność wyboru
  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Inną metodą zapewniającą rozwój i stabilność jest stosowanie systemów zarządzających siecią opracowanych przez różnych dostawców oprogramowania (na przykład Alterpoint, Goldwire, Intelliden czy PowerUp). Należy tu też wspomnieć o firmie Aprisma, która od lat specjalizuje się w projektowaniu narzędzi pozwalających automatyzować proces konfigurowania sieci. A poprawna konfiguracja to większa wydajność, dostępność i bezpieczeństwo, i eliminowanie błędów popełnianych przez człowieka. Dlatego dobrze jest mieć pod ręką nie jedno, ale kilka narzędzi konfigurujących środowisko sieciowe, co ma bezpośrednio wpływ na to, że usługi świadczone przez sieć będą miały właściwą jakość.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia inowacyjności produktów i wzrostowi rynku był dynamiczny rozwój aplikacji pozwalających na dynamiczny ruting, i narzędzi używanych do testowania sieci, operujących często w warstwie Layer 3. Przegląd zdarzeń zachodzących w warstwie Layer 3 pozwala kontrolować i optymalizować przepływ pakietów oraz szybko diagnozować sieć oraz usuwać problemy. Jest to jeden z kluczy zwiększających efektywność pracy systemu informatycznego.

Inne trendy dotyczą takich obszarów jak integrowanie pamięci masowych, przesyłanie głosu przez sieci IP (VoIP), sieci bezprzewodowe (WLAN) i bezpieczeństwo. I tak jak w roku 2002 pierwszoplanową rolę odegrały rozwiązania integrujące pamięci masowe, tak w 2003 większy akcent zostanie chyba położony na rozwój aplikacji VoIP i sieci WLAN.

W zakresie bezpieczeństwa można się spodziewać nowych rozwiązań w takich obszarach jak: szyfrowanie, wykrywanie włamań, uszczelnianie systemów informatycznych, zapory, aplikacje likwidujące wirusy, czy systemy kontrolujące dostęp do zasobów sieciowych, które będą zapewne integrowane z dostępnymi już produktami. W tych dziedzinach wiele do powiedzenia będą miały takie firmy jak Lumeta, Micromuse, NetScout, Open, Silent Runner i Solvent.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200