Nowy rok, nowe oczekiwania

Po dwóch latach bez podwyżek amerykańscy informatycy z większym optymizmem patrzą w przyszłość – donosi tygodnik InformationWeek. Poprawę koniunktury potwierdzają też badania płacowe przeprowadzone wśród polskich informatyków.

Z zakończonych w połowie grudnia ub.r. badań firmy Brainbench wynika, że specjaliści coraz bardziej liczą na wzrost uposażeń w 2004 roku. Tylko 11% z ponad 2,1 tys. ankietowanych informatyków nie oczekuje żadnych zmian wynagrodzeń. To ogromna zmiana nastawienia, gdyż rok wcześniej odsetek ten wynosił ponad 43%, zaś dwa lata temu sięgał 36%. Prawie 63% specjalistów liczy na to, że ich pensje wzrosną od 1 do 5%. „Po dwóch latach negatywnego trendu widzę odrobinę optymizmu” - mówi Mike Russiello, prezes Brainbench. Największymi optymistami okazują się administratorzy baz danych oraz specjaliści od systemów wspomagających zarządzanie.

Podejrzane różnice

Z badań wynika także kilka innych ciekawych ustaleń. Jedno z nich jest dość niepokojące. Okazuje się, że im mniejsza firma, tym większa rozbieżność pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn zatrudnionych w IT. W przedsiębiorstwach o przychodach powyżej 5 mld USD te różnice wynoszą średnio ok. 10 tys. USD rocznie. W przypadku firm o przychodach poniżej 1 mld USD sięgają już 20 tys.

Zobacz również:

  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę
  • W porównaniu z europejskim polski przemysł nie lubi nowoczesnych technologii

Lokalnie też na plus

Badania wynagrodzeń przeprowadzone pod koniec ub.r. przez firmę Sedlak & Sedlak Personnel Consulting wskazują, że również w Polsce, po dwóch wyraźnie chudszych latach, płace w branży IT powoli zaczynają rosnąć.

Raport dostępny pod adresem:

http://www.computerworld.pl/artykuly/37189.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200