Nowy rok dla Nortona

Tym razem nowy AntiVirus i pozostałe aplikacje Symanteca zawierają istotne ulepszenia w porównaniu z wcześniejszymi wersjami.

Tym razem nowy AntiVirus i pozostałe aplikacje Symanteca zawierają istotne ulepszenia w porównaniu z wcześniejszymi wersjami.

Nowe narzedzie Web Tools dostępne w pakietach Systemworks umożliwia podgląd oraz zarządzanie plikami i elementami systemu związanymi z przeglądarkami internetowymi.

Nowe narzedzie Web Tools dostępne w pakietach Systemworks umożliwia podgląd oraz zarządzanie plikami i elementami systemu związanymi z przeglądarkami internetowymi.

Tradycyjnie już Symantec we wrześniu rozpoczyna sprzedaż nowych produktów na następny rok. W tym czasie wchodzą na rynek nowe wersje programów narzędziowych i antywirusowych z serii . Nowości to przede wszystkim AntiVirus 2003, programy Personal Firewall i Ghost oraz zestawy SystemWorks i Internet Security.

Symantec zrezygnował ze sprzedaży narzędzi Norton Utilities, jako oddzielnego produktu. Programy wchodzące w skład tego zestawu będą dostępne wyłącznie w ramach pakietu SystemWorks. W języku polskim dostępne będą tylko AntiVirus 2003 (od połowy listopada br.) i 2003.

Szczelniejsze zapory

Norton AntiVirus, dostępny oddzielnie i w zestawach SystemWorks i Internet Security, wyposażono w funkcje przeciwdziałania tzw. robakom pocztowym, koniom trojańskim i wirusom przekazywanym podczas komunikacji z wykorzystaniem programów typu Instant Messaging. Wprowadzono mechanizm automatycznego usuwania "szkodliwych programów" z pominięciem dotychczas stosowanej procedury pytania użytkownika o to, jaki rodzaj działania program antywirusowy ma podjąć - usunięcie, kwarantanna itp.

Nowe funkcje programu Personal Firewall 2003 to: Intrusion Detection, Visual Tracking, Spam Alert, Newsgroup Filtering i Password Protection. Intrusion Detection umożliwia monitorowanie wymiany danych przez Internet i automatyczne blokowanie połączeń, które mogą być inicjowane przez "podejrzane" programy. W przypadku wykrycia próby włamania mechanizm Visual Tracking wyświetla informacje o rodzaju ataku i komputerze, który go zainicjował. Informacje te są ilustrowane mapą świata z zaznaczonym położeniem źródła ataku.

Personal Firewall 2003 jest dostępny jako samodzielny program lub składnik Internet Security 2003.

Personal Firewall 2003 jest dostępny jako samodzielny program lub składnik Internet Security 2003.

Spam Alert skanuje nadchodzącą pocztę i automatycznie oznacza niepożądane listy słowem "spam". Użytkownik sam może zdefiniować jak mają być one traktowane - automatycznie kasowane, filtrowane według określonych reguł lub pozostawiane w skrzynce odbiorczej. Spam Alert obsługuje popularne programy pocztowe, m.in. Outlook, Eudora i Netscape Messenger. Do filtrowania grup dyskusyjnych służy Newsgroup Filtering. Password Protection zabezpiecza dostęp do funkcji umożliwiających zmianę parametrów i konfiguracji zapory firewall, zapobiegając np. wyłączeniu jej wskutek działania wirusów lub robaków.

Ghost bardziej indywidualny

Program wreszcie wyposażono w interfejs Windows, dzięki czemu upodobnił się do innych aplikacji z serii Norton. Również pracuje pod kontrolą Windows, a nie tylko DOS, jak do niedawna miało to miejsce. W odróżnieniu od starszych wersji Norton Ghost 2003 nie wymaga uruchamiania komputera z dyskietki startowej, choć do zakończenia wykonywanych operacji klonowania dysków wciąż konieczne jest przejście do powłoki DOS. Możliwości aplikacji rozszerzono o obsługę systemów plików NTFS (Windows NT), EXT3 i EXT2 (Linux).

Choć podstawową funkcją programu jest wciąż tworzenie kompletnych kopii dysków, to nowa wersja pozwala na łatwe i względnie szybkie tworzenie kopii bezpieczeństwa lub archiwalnych systemu i danych. Aplikację wyposażono w możliwość obsługi napędów CD-RW, DVD-RW, zewnętrznych dysków podłączanych za pośrednictwem interfejsów USB 1.1/2.0 lub FireWire (IEEE 1394), a także dysków sieciowych. Z pewnością funkcje te zwiększają przydatność Norton Ghost dla użytkowników indywidualnych i małych firm. Aplikacja wchodzi też w skład Norton SystemWorks Professional Edition 2003.

Więcej w SystemWorks

Jedną z nowości w pakiecie SystemWorks są Web Tools - narzędzia, które umożliwiają przegląd i zarządzanie zawartością pamięci podręcznej stron WWW, historii połączeń i plików cookies. Program pozwala na selektywne usuwanie tych elementów. Oprócz tego dostępna jest funkcja umożliwiająca kontrolę i podtrzymywanie komutowanych połączeń internetowych przez symulację aktywności.

Ulepszono też funkcję One Button Checkup. Umożliwia ona zaprogramowanie zakresu skanowania komputera i rodzaju narzędzi, które są uru- chamiane. Zmiany wprowadzone w systemie podczas procesu automatycznej naprawy mogą być później akceptowane lub odrzucane przez użytkownika.

Narzędzia Norton 2003

Norton AntiVirus i Personal Firewall będą droższe od starszych wersji. Pozostałe programy mają kosztować tyle samo, co w wersji 2002.

  • AntiVirus 290 zł

  • SystemWorks Standard (zawiera AntiVirus, CleanSweep, Utilities, Roxio GoBack 3) 440 zł

  • SystemWorks Pro (w porównaniu z wersją Standard zawiera WinFax i Norton Ghost) 590 zł

  • Personal Firewall 290 zł

  • Norton Internet Security 370 zł

  • Norton Ghost 290 zł


  • TOP 200