Nowy rodzaj myszy Microsoftu

Czyli IntelliMouse - mysz z dodatkowym elementem sterującym - zdobędzie popularność?

Czyli IntelliMouse - mysz z dodatkowym elementem sterującym - zdobędzie popularność?

Microsoft zaprezentował IntelliMouse, nowe urządzenie wskazujące, będące komputerową myszą istotnie zmodyfikowaną przez dodanie kółka umożliwiającego m.in. przewijanie ekranu czy powiększanie obrazu bez konieczności korzystania ze standardowych pasków i innych elementów kontrolnych, oferowanych w systemie Windows. Produkt ma być wprowadzony na rynek we wrześniu br.

IntelliMouse upraszcza najczęściej wykonywane operacje, o ile uruchamiany program jest w stanie wykorzystać możliwości nowego urządzenia. Jak twierdzi Microsoft, nowa mysz będzie obsługiwana przez aplikacje pakietu Office 97, już dostępny Internet Explorer 3.0 i Explorer Windows 95.

Dodatkowy element myszy - kółko - jest umieszczone między dwoma tradycyjnymi klawiszami i oferuje kilka nowych funkcji ułatwiających pracę:

Scroll - umożliwia poruszanie się po dokumencie przez obracanie kółka lub jego przyciśnięcie i przesuwanie całej myszy, eliminując potrzebę używania pasków przewijania AutoScroll - pozwala na automatyczne przesuwanie dokumentu w dół z prędkością przystosowaną do tempa czytania

Zoom - ułatwia powiększenie wybranego fragmentu dokumentu na ekranie

Data Zoom - ułatwia korzystanie z trybu podglądu struktury dokumentu w programach Word i PowerPoint pakietu Office 97

IntelliMouse usprawnia nawigowanie w sieci WWW. Tryb AutoScroll pozwala czytać dokumenty bez użycia myszy i klawiatury. Powrót do poprzednio oglądanej strony jest możliwy przez naciśnięcie kółka IntelliMouse, co jest szybsze niż naciskanie klawisza powrotu na pasku narzędziowym programu. Szybki obrót kółka pozwala na powrót do pierwszej, startowej strony. Wykorzystanie kółka w programie Explorer Windows 95 ułatwia znalezienie potrzebnych plików i rozwijanie opcji w menu.

Oprogramowanie IntelliPoint, obsługujące pracę IntelliMouse, pozwala na dostosowanie sposobu działania urządzenia do osobistych preferencji użytkownika. Mysz ma działać również w systemie DOS od wersji 2.0 i we wszystkich wersjach Windows, ale bez możliwości korzystania z dodatkowego kółka.

Jak powiedział Rick Thompson, wiceprezydent oddziału sprzętu komputerowego Microsoft - "Najbardziej innowacyjne pomysły są jednocześnie najprostsze".

Przedstawiona przez Microsoft funkcjonalność IntelliMouse wygląda zachęcająco. Nowa mysz ma dużą szansę na zdobycie popularności. Przyszłość urządzenia zależy w znacznej mierze od wykorzystania jego możliwości przez popularne oprogramowanie, a Microsoft jest tu potęgą - nie sama innowacyjność pomysłu jest kluczem do sukcesu. Na rynku pojawiło się w ostatnich latach wiele urządzeń wskazujących o różnej konstrukcji, jak trackballe czy tabliczki dotykowe. Wszystkie one są przystosowane do powielania standardowych funkcji myszy obsługiwanych przez system operacyjny i rzadko kiedy wprowadzają dodatkowe funkcje. W przypadku zdobycia popularności przez IntelliMouse można się spodziewać, że szybko pojawią się na rynku również tabliczki i trackballe wyposażone w "kółko".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200