Nowy rekord prędkości internetu jest dwa razy szybszy od poprzedniego

Japońscy inżynierowie pobili poprzedni światowy rekord prędkości internetu, osiągając prędkość transmisji danych na poziomie 319 terabitów na sekundę, prawie dwukrotnie wyższą niż wyznaczony rok wcześniej rekord 178 Tb/s.

Nowy rekord prędkości internetu jest dwa razy szybszy od poprzedniego

NASA

W darwinowskiej gospodarce cyfrowej wolne prędkości internetu są dla maruderów i tych, którzy nie mają nic do roboty.

Nawet ludzie, którzy mają już szybkie połączenia, chcą szybszego Internetu, w tym pracownicy biznesowi i specjaliści IT. Większa prędkość jest tym, czego potrzebują, a przynajmniej zdecydowanie woleliby, ponieważ im szybciej dane są przesyłane między dwoma urządzeniami, tym szybciej można podejmować decyzje i działania .

Zobacz również:

  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7
  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Microsoft oferuje bezpłatne szkolenia w zakresie generatywnej AI

Niektórzy powiedzą, że średnia prędkość Internetu w USA wynosząca 99,3 Mb/s, zmierzona na początku tego roku przez HighSpeedInternet.com, jest więcej niż wystarczająca, podczas gdy firma z pokaźnym personelem i rosnącą liczbą podłączonych urządzeń i sieci brzegowych potrzebowałaby znacznie większej przepustowości.

Jednak dla tych, którzy wierzą, że ich Internet nigdy nie będzie wystarczająco szybki, mamy dobrą wiadomość. Japońscy inżynierowie pobili poprzedni światowy rekord prędkości Internetu, osiągając prędkość transmisji danych na poziomie 319 terabitów na sekundę, prawie dwukrotnie wyższą niż wyznaczony rok wcześniej rekord 178 Tbps . Aby pobić ten rekord, naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych opracowali eksperymentalny światłowód z czterema rdzeniami zamiast tylko jednego. Następnie połączyli swoje włókno z laserem, który wysyłał impulsy o różnych długościach fal i wielokrotnymi technikami wzmacniania sygnału. Dzięki temu mogli przesyłać dane na odległość ok. 2900 km z prędkością 319 Tb/s. Oczywiście, lasery i wzmacniacze używane do bicia rekordu prędkości Internetu są kosztowne. Eksperymentalne światłowód czterordzeniowy użyty do pobicia najnowszego rekordu prędkości jest zgodny ze standardową średnicą zewnętrzną 0,125 mm, która jest obecnie stosowana dla światłowodów jednordzeniowych, na których oparta jest światłowodowa usługa internetowa. Może to przyspieszyć wdrożenie, ponieważ niektóre istniejące infrastruktury sprzętowe nie wymagają wymiany. Japońscy naukowcy mają nadzieję, że czterordzeniowe światłowód o standardowej średnicy płaszcza można połączyć z istniejącym sprzętem i mamy nadzieję, że włókna te umożliwią praktyczną transmisję danych z dużą prędkością w krótkim okresie.

W dłuższej perspektywie te czterordzeniowe światłowody mogą być częścią ram potrzebnych do napędzania gospodarki cyfrowej po 5G . A motorem tej gospodarki będą automatyzacja, podłączone do sieci pojazdy, biura, domy i infrastruktury publiczne, strumieniowe przesyłanie multimediów, technologie augmented i virtual reality oraz takie urządzenia jak drony osobiste i przemysłowe. Technologie te wymagają sieci szkieletowych do transmisji danych w czasie rzeczywistym, które gwarantują bezpieczeństwo i optymalną wydajność.

Dla biznesowych specjalistów IT wykładniczy wzrost prędkości transmisji danych jest zawsze mile widziany. Chociaż szybkość osiągana przez japoński zespół może być obecnie poza zasięgiem przeciętnej sieci biznesowej, trend zmierza w dobrym kierunku.

A to oznacza, że w sieci szkieletowej nadal będzie wystarczająca przepustowość, aby zaspokoić rosnące potrzeby powodowane przez nowe technologie.

Oprac. AŁ

Źródło:

https://www.computerworld.es/tecnologia/el-nuevo-record-de-velocidad-de-internet-es-el-doble-de-rapido-que-el-anterior

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200