Nowy przetarg, nowsze oferty

PKO BP SA rozpisze nowy przetarg na zakup systemu centralnego. Dostawca ma zostać wybrany w I kwartale 2003 r.

PKO BP SA rozpisze nowy przetarg na zakup systemu centralnego. Dostawca ma zostać wybrany w I kwartale 2003 r.

Nowy przetarg, nowsze oferty

<b>Jerzy Gapiński</b>, członek zarządu odpowiadający za pion informatyki w PKO BP SA

"Decyzję o rezygnacji z trwających ponad 2 lata negocjacji z firmą Alltel, która miała dostarczyć system Systematics, podjął poprzedni zarząd. Podtrzymaliśmy ją po zapoznaniu się z pozostawionymi nam dokumentami, zwłaszcza że przez ostatnie lata postęp w negocjacjach nie był satysfakcjonujący dla obu stron" - mówi Jerzy Gapiński, członek zarządu odpowiadający za pion informatyki w PKO BP SA. "Nie mieliśmy wątpliwości, że decyzja ta jest słuszna. W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniło się otoczenie banku, jak również sposób pojmowania bankowości jako takiej" - dodaje.

Projekt wart setki milionów

Uchwałą nowego zarządu PKO BP podjęto decyzję o rozpisaniu nowego przetargu. Przedstawiciele banku określili krótki, ale - jak zapewniają - realny harmonogram wyboru nowego dostawcy. Już w I kwartale 2003 r. ma zostać wybrany dostawca. Poprzedni zarząd banku szacował, że koszt wdrożenia systemu centralnego wyniesie ok. 400 mln zł. Obecny nie chce spekulować na ten temat, zanim nie spłyną oferty dostawców. "Nie wiemy, co kupujemy, nie wiemy więc, ile zapłacimy" - podkreśla Jerzy Gapiński.

Niewątpliwie będzie to jednak największy projekt tego typu w Polsce, chociażby biorąc pod uwagę liczbę klientów (szacowaną na 7-8 mln) i placówek banku PKO BP (ok. 1300 oddziałów i ekspozytur oraz ok. 4,3 tys. agencji). Projekt miałby potrwać co najmniej 2 lata, a oddziały byłyby przenoszone na nowy system etapami. Podobny projekt w Pekao SA trwa już 5 lat.

W ciągu najbliższych 3, 4 tygodni zakończy się przygotowanie dokumentów zawierających zapytania ofertowe. Zostanie także rozpisany nowy przetarg na zakup systemu centralnego przygotowany przez Biuro Zintegrowanego Systemu Informatycznego (BZSI). Wcześniej zapytanie ofertowe ma być ocenione przez zewnętrznego doradcę. Ostateczna wersja dokumentów przetargowych - zaakceptowana przez Komitet Sterujący ds. Zintegrowanego Systemu Informatycznego - zostanie rozesłana do dostawców wybranych przez BZSI.

Kilkunastu oferentów

Na liście dostawców wytypowanych przez PKO BP znajdą się zapewne: Accenture z systemem Altamira (firma pojawiła się - obok Alltela - na krótkiej liście w poprzednim przetargu), Fiserv Polska (z systemem ICBS), ComputerLand z rozwiązaniem Sanchez Computer (Profile) czy Citigroup Information Technology Industries (z rozwiązaniem Flexcube wdrażanym w Banku Handlowym w Warszawie). Zapewne do przetargu zgłoszą się także polscy producenci: Comp Rzeszów (defBank 2000) i Wonlok (Eurobank On-line). Jednak jak twierdzą przedstawiciele PKO BP, zapytanie ofertowe zostanie wysłane także do tych producentów systemów bankowych, którzy nie prowadzą wdrożeń w Polsce.

Prawdopodobnie w przetargu ponownie weźmie udział Alltel. Firma ta może wystartować sama (z rozwiązaniem Systematics) lub z Prokom Software. Z ostatnią z tych firm podpisała przed kilkoma tygodniami umowę na wdrożenie w Polsce oraz kilku krajach Europy systemu ACS Corebank, stworzonego przez Alltel wspólnie z IBM. W obu przypadkach do konsorcjum Alltela wejdzie zapewne Softbank, główny dostawca rozwiązań dla PKO BP, w tym wykorzystywanego obecnie systemu oddziałowego Zorba 2000.

Podstawowe wymogi

Bank wprawdzie nie chce - przed wysłaniem zapytania ofertowego - uszczegółowić wymagań technologicznych. Zapewne jednak jednym z wymogów będzie wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Bank ma w swoim centrum danych trzy komputery typu mainframe IBM S/390.

"Podstawowy wymóg, jaki stawiamy, to wydajność systemu, tzn. obsługa zadanego przez nas wolumenu transakcji w zadanym czasie. Najlepiej, aby to było poparte referencjami" - twierdzi Jerzy Gapiński. Choć szczegółów bank nie chce ujawniać, to zapewne wolumen transakcji wyniesie ok. 8-10 mln transakcji dziennie, łącznie z dokonywanymi przez klientów innych banków korzystających z usług PKO BP.

Czas na dokonanie zamian

We wrześniu br. PKO BP SA przejął wirtualny bank Inteligo. Jak zapewniają przedstawiciele nowego właściciela, jego marka zostanie zachowana.

Inteligo ma się stać integralną częścią PKO BP. Konieczna będzie integracja systemów obu banków, by możliwe było m.in. oferowanie klientom Inteligo usług nowego właściciela i na odwrót. Niewykluczone że zostanie wykorzystany do tego celu system Cezar, który pozwolił w PKO BP SA odmiejscowić rachunki klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200