Nowy procesor Intela dla serwerów

Procesor Xeon oparty na rdzeniu Prestonia jest pierwszym chipem Intela przeznaczonym dla serwerów korzystającym z technologii Hyper-Threading.

Intel zaprezentował dziś nowy procesor Xeon, którego przeznaczeniem mają być klasy low-end (jedno- i dwuprocesorowe) oraz stacje robocze. Rdzeń nowego układu nosi kodową nazwę Prestonia. Procesor dostępny będzie w wersjach z zegarem 2,2 GHz, 2 GHz i 1,8 GHz. Współpracę z płytami głównymi zapewni nowy chipset Intela o kodowej nazwie Plumas.

Początkowo Intel planował wprowadzenie Xeonów o zegarze 2GHz w oparciu o rdzeń Foster – czyli procesorów wykonanych w technologii 0,18 mikrona z 256 KB pamięci cache L2. Xeony oparte na Prestonii produkowane są z wykorzystaniem technologii 0,13 mikrona z pamięcią podręczną L2 - 512 KB i L3 wynoszącą maksymalnie 4 MB.

Układy z serii Xeon zbudowane są zgodnie z architekturą Netburst (stosowaną również w procesorach z serii Pentium 4). Wykorzystanie Netburst pozwala przyspieszyć pracę serwerów dwuprocesorowych o około 80% w porównaniu do maszyn pracujących na "zwykłych" Xeonach. Zastosowana technologia Hyper-Threading "oszukuje" system operacyjny, przez co uznaje on, że zainstalowano dwa procesory, a nie jeden. Dzięki temu serwer może w tym samym czasie wykonać większą liczbę aplikacji.

Zdaniem Kevina Krewella, analityka z MicroDesign Resources, serwery z układem Prestonia powinny wykazać szczególną wydajność przy pracy z aplikacjami sieciowymi, bazami danych i .

W ciągu najbliższych kilku miesięcy nowe serwery wyposażone w procesory Xeon przedstawią Dell, Compaq , Hewlett-Packard i IBM. Procesor Xeon o zegarze 2,2 GHz Intel wycenił na 615 USD – dla porównania ten sam chip z zegarem 1,8 GHz kosztuje 251 USD.