Nowy procesor Intela - Timna - pojawi się jeszcze w tym roku

Jednostka opracowywana w ścisłej tajemnicy ma integrować CPU z układami graficznymi i kontrolerami pamięci. Przeznaczony będzie na rynek najtańszych komputerów typu desktop. Ponadto firma w tym roku zainwestuje w rozwój produkcji 6 mld USD, czyli o 1 mld więcej niż przewidywała wcześniej.

Przedstawiciele Intela zapowiedzieli, że nowy procesor o nazwie Timna, mający zapewnić wysoką wydajność tanim komputerom (poniżej 600 USD), pojawi się w drugiej połowie tego roku.

Nowa jednostka należy do rozwiązań określanych mianem system-on-a-chip, ponieważ posiada wiele zintegrowanych funkcji, w tym układy graficzne i kontrolery pamięci. Jego funkcjonalność będzie zbliżona do taktowanego takim samym zegarem Celerona, który ma trafić na rynek również w drugiej połowie br.

Jednocześnie Intel zapowiedział na drugą połowę br. premierę nowego układu wspomagającego i długo oczekiwanego, wysoko wydajnego procesora Willamette. Jednostka ta jest zbudowana w całkiem nowej architekturze i będzie wyposażona w zegar o częstotliwości powyżej 1 GHz. We współpracy z układem Tehama ma umożliwić obsługę zaawansowanych aplikacji do strumieniowej transmisji danych, w tym np. wideo oraz szyfrujących w czasie rzeczywistym.

Ponadto Intel zamierza w tym roku przeznaczyć 6 mld USD na rozwój produkcji, co ma pomóc w zaspokojeniu światowego zapotrzebowania na jego procesory. "Początkowe plany zakładały wydatki rzędu 5 mld USD, jednak coraz więcej wydajemy na wyposażenie, a poza tym zapotrzebowanie na nowe procesory jest w tym roku bardzo wysokie. Wydaje nam się jednak, że 6 mld USD powinno wystarczyć" - poinformował rzecznik Intela.

Większość wydatków pochłonie zwiększenie wydajności produkcji procesorów, podczas gdy tylko 20% tej sumy zostanie przeznaczone na produkcję pamięci Flash.

***

Intel zaprezentował prototyp procesora z zegarem 1,5 GHz

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200