Nowy prezes TP SA: wolę zarabiać niż oszczędzać

Maciej Witucki, nowy prezes Telekomunikacji Polskiej, otworzył III Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych - największe w Polsce spotkanie poświęcone rynkowi broadbandowemu, organizowane przez tygodnik Computerworld.

Maciej Witucki, nowy prezes Telekomunikacji Polskiej, otworzył III Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych - największe w Polsce spotkanie poświęcone rynkowi broadbandowemu, organizowane przez tygodnik Computerworld.

Tegoroczna edycja tej konferencji odbywa się pod hasłem "Przyszłość broadbandu w Polsce". Specjaliści dyskutowali o najnowszych usługach dostępowych, Web 2.0 oraz przenikaniu się świata Internetu i telewizji. Konferencja była transmitowana na żywo na naszych stronach internetowych.

Maciej Witucki, nowy prezes Telekomunikacji Polskiej

Maciej Witucki, nowy prezes Telekomunikacji Polskiej

"Rynek telefonii stacjonarnej kurczy się, wypierany już nie tylko przez komórki, ale także Internet. Operatorzy stawiają więc na usługi szerokopasmowe. To kierunek naszej obecnej i przyszłej działalności" - mówi nowy prezes TP. Przemówienie Macieja Wituckiego podczas naszego Forum było jego pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym. "Czuję się nieco przygnieciony odpowiedzialnością za rynek szerokopasmowy w Polsce" - zażartował. "Jestem jednak pewien, że usługi szerokopasmowe są i będą kierunkiem, w którym razem idziemy wszyscy. Wystąpienie na Forum da mi motywację do myślenia o tym rynku od pierwszych dni pracy" - dodał. Linia miedziana, podstawowy składnik infrastruktury telekomunikacyjnej należącej do największego polskiego operatora, ma być nośnikiem zintegrowanych usług.

Maciej Witucki wskazał na ewolucję usług telekomunikacyjnych w Polsce. Od wieloletnich oczekiwań na telefon, po jego popularyzację wśród społeczeństwa, pojawienie się Internetu dla wąskiej grupy naukowców i specjalistów, aż po powstanie rynku usług szerokopasmowych. "Dziś szerokie pasmo to absolutna konieczność. Będzie ono decydować o atrakcyjności miasta, regionu lub całego kraju dla potencjalnych inwestorów. Obok taniego gruntu i chętnych ludzi do pracy, dobrej sieci dróg, coraz bardziej istotne będzie dobre połączenie ze światem" - podkreślił. Nowy prezes TP zapewnia, że 99% abonentów tego operatora w dużych miastach może mieć dostęp szerokopasmowy. Nieco gorzej wygląda sprawa z terenami mniej zaludnionymi, ale Telekomunikacja Polska chce współpracować w tym zakresie - tam gdzie budowa sieci nie jest opłacalna - m.in. z lokalnymi władzami.

Filozofię nowego szefa grupy TP można streścić w słowach "wolę zarabiać niż oszczędzać". Dlatego nowy prezes deklaruje, że zamiast cięć w budżecie i zasobach ludzkich wolałby stawiać na jakość obsługi klienta i przyspieszenie tempa wprowadzania nowych usług na rynek. Prezes TP obiecuje 100 dni spokoju, przed upływem których nie podejmie żadnych radykalnych decyzji kadrowych i biznesowych. Maciej Witucki zadeklarował także dalsze inwestowanie w rozwój sieci i poszukiwanie odpowiednich narzędzi finansowania. "Działamy w mocno konkurencyjnym środowisku - z jednej strony są inni gracze, z drugiej wpływają na nas działania regulatora" - stwierdził prezes TP. Ostatnio Urząd Komunikacji Elektronicznej robi sporo, aby największy polski operator nie miał zbyt łatwego życia. Przypomnijmy, że kiedy w sierpniu br. Rada Nadzorcza TP wybrała Macieja Wituckiego na prezesa, mówiło się o jego dwóch głównych zadaniach - poprawie wizerunku TP na rynku i właśnie dialogu z UKE.

<hr>Obszerną relację z III Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych zamieścimy w Computerworld 45/2006 z 5 grudnia br.


TOP 200