Nowy pomysł na pilota?

Siedem firm zajmujących się elektroniką użytkową sformowało konsorcjum, którego zadaniem będzie opracowanie nowej, ustandaryzowanej specyfikacji pilota zdalnego sterowania. Nowy pilot, który tworzony będzie z myślą o zastosowaniu w sprzęcie audio-wideo, ma do komunikowania się z innymi urządzeniami wykorzystywać transmisję radiową.

W skład organizacji RF4CE (Radio Frequency for Consumer Electronics) weszły firmy Philips, Samsung Electronics, Sony Corporation, Panasonic, Freescale Semiconductors, OKI oraz Texas Instruments. Jej głównym zadaniem będzie opracowanie nowego protokołu komunikacyjnego, który pozwoli na tworzenie pilotów zdalnego sterowania nowego typu. Ma on zapewnić sprawniejsza komunikację pilota z urządzeniami, bardziej niezawodne działanie oraz możliwość rozszerzenia zakresu funkcji tych urządzeń.

Przedstawiciele organizacji tłumaczą, że większość używanych dziś pilotów korzysta z podczerwieni - urządzenia wykorzystujące połączenia radiowe są obecnie rzadkością i nie istnieje jeden spójny standard ich tworzenia i funkcjonowania. RF4CE ma to zmienić.

Członkowie organizacji podkreślają liczne zalety radiowych pilotów - po pierwsze, są one wygodniejsze w użyciu, bo nadajnik i odbiornik nie musza się "widzieć"; Dodatkowym atutem łącza radiowego jest fakt, iż komunikacja może odbywać się w obie strony - tzn. informacje mogą być wysyłane nie tylko z pilota do np. telewizora, ale także w druga stronę. Dzięki temu możliwe jest m.in. umieszczenie na pilocie dodatkowego wyświetlacza, który będzie prezentował informacje na temat bieżącego stanu kontrolowanego urządzenia. RF4CE zamierza oprzeć specyfikację pilota na standardzie IEEE 802.15.4 (przy wykorzystaniu częstotliwości 2,4 GHz).

Przedstawiciele konsorcjum zapowiadają, że pierwsze wyniki jego prac zostaną zaprezentowane już w drugiej połowie 2008 r.


TOP 200