Nowy patron otwartych systemów

Orędownikami otwartych systemów byli dotąd głównie producenci i dystrybutorzy sprzętu komputerowego. Koncepcja ujednoliconego i pojemnego systemu operacyjnego pozwalała im zwiększyć sprzedaż. Dziś coraz wyraźniej użytkownicy bronią otwartych systemów.

Orędownikami otwartych systemów byli dotąd głównie producenci i dystrybutorzy sprzętu komputerowego. Koncepcja ujednoliconego i pojemnego systemu operacyjnego pozwalała im zwiększyć sprzedaż. Dziś coraz wyraźniej użytkownicy bronią otwartych systemów.

Do niedawna organizacja X/OPEN utrzymywana była ze składek zrzeszonych w niej instytucji, np. Open Software Foundation, które wpłacały razem blisko 1 mln USD rocznie. Recesja na rynku komputerowym spowodowała jednak ograniczenie wpłat. X/OPEN miała więc do wyboru: albo się rozwiązać, albo zmienić sponsorów. Udało się to drugie.

Wydaje się, że w X/OPEN dominować będzie głos wielkich przedsiębiorstw, takich jak: Amoco Corp., Boeing Corp., Daimler-Benz AG, Du Pont Co., McDonnell Douglas Corp. i Texaco Inc. Innymi liczącymi się członkami organizacji mogą się okazać władze stanowe, które w najbliższym czasie gotowe są wydać olbrzymie pieniądze na zakup sprzętu komputerowego i nie są pewne, jaki sprzęt mają wybrać. Rady producentów nie budzą zaufania, gdyż każda firma chce sprzedać to, co sama produkuje. Bardziej wiarygodne wydają się opinie konsumentów. Organizacje użytkowników mają więc znaczną siłę i mogą narzucić producentom nowe standardy działania komputerów.

Z bogatym klientem producent musi się liczyć. Na przykład stan Texas wyda w ciągu najbliższych dwu lat 1.4 mld USD na systemy informacyjne w 250 lokalnych biurach. Texas już się zdecydował na przyjęcie otwartych systemów, instalując IBM RISC System/6000 w jednym ze swych biur i UNIX system UNISYS-u w innym.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed licznymi organizacjami promującymi otwarte systemy jest obecnie racjonalny podział pracy i uzgodnienie kompetencji.

Prawdopodobnie użytkownicy dojdą do porozumienia. Wprawdzie podczas trzydniowej konferencji spierali się o najlepszy system zabezpieczenia danych, o perspektywy rozwoju sieci i interfejsy graficzne. Ustalono, że X/OPEN zajmie się przede wszystkim dwiema sprawami. Po pierwsze, będzie zabiegać o stworzenie interfejsu, który połączy w sobie zalety systemów Windows, Motif (OSF), Open Look (Sun), Presentation Manager (IBM) i Macintosh (Apple). Po drugie, organizacja popierać będzie opracowanie przewodnika, który wyjaśni krok po kroku, w jaki sposób przedsiębiorstwa korzystające obecnie z unikalnych systemów firmowych mogą się przerzucić na systemy otwarte.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200