Nowy numer Computerworld

Symulacje, chmura obliczeniowa, big data, roboty i wirtualna rzeczywistość zmienią procesy w produkcji i w usługach. Transformacja, jakiej podlegają przedsiębiorstwa u progu Gospodarki 4.0, stały się okładkowym tematem październikowego wydania Computerworld.

Przemysł 4.0 to ostateczny koniec taylorowskiej koncepcji hierarchicznego zarządzania. W fabryce przyszłości najistotniejsze wartości to autonomia, praca zespołowa, decyzyjność na niskim szczeblu i innowacyjność – piszemy w okładkowym artykule o Gospodarce 4.0 z październikowego wydania Computerworld. Jak szybko można przestawić swoją firmę na Przemysł 4.o i jakich korzyści można się spodziewać? Jakie technologie mają kluczowe znaczenie w tej transformacji? Na te pytania odpowiada nasz tekst.

Gospodarka 4.0 wprowadzi szczególne wymagania wobec pieniądza. Rozwiązania kryptowalutowe dostarczają tu technologii o dużym potencjale gospodarczym. Blockchain może pozwolić na bezpośrednie negocjacje i zawieranie transakcji między urządzeniami produkcyjnymi. Piszemy o tym w artykule „Wirtualizacja pieniądza. Waluta Przemysłu 4.0”.

Zobacz również:

  • Dane odpowiednio zaopiekowane
  • Jinghong OS - pierwszy system bazujący na HarmonyOS

Zanim gospodarka będzie potrzebowała pieniądza opartego o technologię, w przedsiębiorstwach nastąpią duże zmiany. W procesach wytwórczych informacja zacznie górować nad materią. Pierwszym etapem tych zmian, który właśnie obserwujemy, jest wprowadzanie do firm robotów software’owych. W Polsce korzysta z nich już kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Kilkanaście prezentowało swoje dokonania w trakcie konferencji AURORA (AUtomatyzacja i Robotyzacja Rachunkowości) w Szkole Głównej Handlowej. Na podstawie ich doświadczeń przygotowaliśmy artykuł „Jak wdrożyć roboty programowe w firmie”, w którym przedstawiamy pięć zasadniczych etapów takiego procesu.

Oczywiście, Gospodarka 4.0 to nie tylko roboty algorytmiczne. U podstaw sukcesów firm, które uczestniczą w tym trendzie, leży włączenie w zasadnicze procesy wytwórcze warstwy informacyjnej silnie związanej z technologią. Od lat promujemy działające w ten sposób przedsiębiorstwa i instytucje w konkursie Lider Informatyki. W Computerworld 10/2018 przedstawiamy zwycięzców tegorocznej edycji Lidera: Alior Bank, Rossmann, Polpharma i Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu.

Ale w tym roku w Liderze Informatyki, czyli w 22. edycji konkursu, wprowadziliśmy jedną dużą nowość. Najbardziej wpływowi polscy CIO wyróżnili najciekawsze produkty i rozwiązania informatyczne zgłoszone w części konkursu dla dostawców ICT. Zapraszamy do lektury pełnego wydania Computerworld.

  • Systemy ITSM coraz bardziej uniwersalne.
  • CFO: strateg, analityk, innowator.
  • Jak budować cyberbezpieczeństwo państwa
  • Bezpieczeństwo IT: po pierwsze świadomość zagrożeń
  • Windows 10: ważne daty, o których trzeba pamiętać.
  • SAP kieruje uwagę na sektor MŚP.
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200