Nowy, naukowy świat

Od wielu lat technologie informacyjne są stałą częścią krajobrazu biznesowego. Niemal każda rada nadzorcza ma w porządku swoich obrad temat IT. To jest dzień dzisiejszy. A jutro - zdaniem Accenture - dzisiejsza krzemowa rewolucja będzie wyglądała przy rewolucji naukowej jak dziecięca zabawka.

Odkrycia w dziedzinie biologii, chemii i fizyki zaczynają mieć zasadniczy wpływ na strategie biznesowe. Rodzi się potrzeba nabycia nowych umiejętności i wiedzy w tych dziedzinach. Minie czas, nim wnikną one w świat biznesu, jednak już teraz należy zacząć się im uważnie przyglądać.

Nowe technologie oparte na odkryciach naukowych, mogą mieć ogromny wpływ na obraz świata w nadchodzącym czasie. Komputery kwantowe czy molekularne, mogą zmienić całkowicie obecny kształt informatyki. Nawet jeśli nie będą stosowane w praktyce przez najbliższe 5 lat, managerowie powinni uważnie obserwować rozwój tej dziedziny. Firmy, które nie będą posiadały wiedzy na temat nowych odkryć naukowych, mogą mieć trudności z odnalezieniem drogi do sukcesu w przyszłości.

Zobacz również:

Accenture, zastanawiając się nad sposobem, w jaki już teraz można przygotować się do nadchodzących zmian, przeprowadził badania skupiające się na czterech podstawowych zagadnieniach. Pierwsze z nich to próba określenia w jaki sposób biznes zmieni swój profil z IT na naukowy. W najbliższych latach okaże się w jaki sposób na tę branżę wpływają osiągnięcia naukowe z dziedziny fizyki, chemii i biologii.

Drugim jest zmiana naszego stosunku do technologii, która nie będzie już tak oddzielona, stanie się integralną częścią otoczenia. Po trzecie "naukowiec" będzie już wkrótce jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów. Praca z bardzo złożonymi nowymi technologiami, opartymi na odkryciach naukowych, będzie wymagała naukowego wykształcenia.

Powstaną również nowe wyzwania społeczne i etyczne. Rozwój nauki i technologii będzie miał ogromny wpływ na tradycyjne postrzeganie ludzkości. Przykładem na to są choćby kontrowersje związane z badaniami genetycznymi. A gdy maszyny zaczną być produkowane z użyciem komponentów biologicznych, stanie się trudne jednoznaczne określenie, czy należą one do świata istot żywych, czy też przedmiotów martwych.

Na podstawie raportu Accenture: Help wanted: Chief Quantum Officer? What the increasing mix of science and technology means to business.