Nowy model sieci SAN

Cisco zaprojektował z trzema niezależnymi dostawcami rozwiązań dla sieci SAN (Alacritus, Kashya i Topio) usługę noszącą nazwę Data Tap Service, która pozwala podłączać urządzenia Fibre Channel nie do głównej ścieżki transmisji, z której aplikacje zapisują na nie dane wymieniane w głównym strumieniu, a poza nią.

Na początku trzeba przypomnieć, że obowiązujący obecnie żelazny kanon zakłada, że wszystkie usługi związane z zawiadywaniem danych, świadczone przez środowisko SAN (takie, jak replikacja danych, ich ochrona oraz odzyskiwanie), są włączone bezpośrednio w ścieżkę łączącą serwery macierzami dyskowymi.

Cisco i współpracujące w nim firmy zmieniły ten kanon na rzecz nowatorskiej architektury, którą można określić kolokwialnie jako "boczne dojście". Nowa architektura zwiększa wydajność oraz niezawodności całego systemu SAN, bowiem dodatkowe urządzenia nie zakłócają pracy podstawowego systemu. Także ich podłączanie i odłączanie nie pociąga za sobą konieczności wprowadzania zmian do konfiguracji definiującej główną ścieżkę transmisji danych. Usługa Data Tap Service jest szczególnie przydatna w sieciach SAN o dużej przepustowości, obsługujących wielką liczbę transakcji I/O pomiędzy serwerami, a systemami pamięci masowych.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski

Usługa Data Tap Service będzie realizowana jako funkcja oprogramowania kart liniowych w przełącznikach Cisco MDS 9216, MDS 9506 oraz MDS 9509. Termin wprowadzenia jej do sprzedaży nie został ogłoszony. Wiadomo jednak, że w przyszłym tygodniu nowa funkcjonalność Data Tap Service będzie demonstrowana na żywo przez wszystkie trzy firmy (Cisco, Alacritus, Kashya i Topio) na targach Storage Networking World.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200