Nowy mainframe IBM-a

IBM zaprezentował nową rodzinę serwerów S/390 Parallel Enterprise Server Generation 6 (G6).

IBM zaprezentował nową rodzinę serwerów S/390 Parallel Enterprise Server Generation 6 (G6). Są one przeznaczone głównie do zastosowań w handlu elektronicznym z dużą liczbą transakcji oraz do obsługi systemów klasy ERP. Ich cena nie została jednak jeszcze ujawniona. Nowe mainframe'y pojawią się na rynku 28 maja br.

S/390 G6 to pierwsza linia serwerów IBM-a przeznaczonych dla przedsiębiorstw, w której zastosowano technologię procesorów miedzianych, pozwalających zwiększyć wydajność systemu i zmniejszyć pobór energii. Najsilniejszy system nowej rodziny będzie pracował z częstotliwością 673 MHz. Według firmy, będzie on mógł wykonywać do 1,6 mld rozkazów na sekundę. Oznacza to ponad 50-proc. wzrost w stosunku do poprzednich modeli z rodziny G5, które wprowadzone zostały na rynek we wrześniu ub.r. Poszczególne komponenty mainframe'a G6 mogą być połączone z zastosowaniem technologii fibre channel, Gigabit Ethernet lub rozwiązań klastrowych Parallel Sysplex.

Chcąc utrzymać pozycję rynkową systemu S/390, IBM w marcu br. dokonał jego uaktualnienia. Wprowadzono m.in. poprawione funkcje pracy w sieci, bezpieczeństwa oraz zarządzania systemem. Zmiany miały również umożliwić zastosowanie pracujących pod jego kontrolą serwerów do handlu elektronicznego i poprawić ich wydajność w stosunku do maszyn działających pod kontrolą Unixa.

IBM poinformował także, że począwszy od IV kwartału tego roku OS/390 będzie obsługiwał aplikacje systemów zarządzania SAP R/3. Dzięki temu jego użytkownicy będą mieli możliwość uruchamiania na jednej platformie systemowej aplikacji SAP i serwerów bazodanowych.


TOP 200