Nowy język programistyczny Microsoftu

Wraz z zapowiedzią nowego języka producent zwrócił się do konsorcjum standaryzacyjnego o stworzenie i zatwierdzenie jego specyfikacji.

Microsoft zaprezentował nowy język programistyczny o nazwie C, mający ułatwić współpracę systemu operacyjnego Windows z innymi platformami. Jednocześnie firma rozpoczęła współpracę z European Computer Manufacturers Association (ECMA) Microsystems, konsorcjum standaryzacyjnym, co ma doprowadzić do stworzenia specyfikacji umożliwiającej producentom oprogramowania dostarczanie narzędzi wspierających ten język.

Producent z Redmond udostępnił także pełną dokumentację C, którą przedstawiono ECMA. Zdaniem analityków, nowy język stanowi wyzwanie dla Javy autorstwa Sun Microsystems, języka wspieranego przez rywali Microsoftu, w tym m.in. IBM-a.

Nowy język po raz pierwszy zostanie wykorzystany wraz z kolejną wersją pakietu narzędzi programistycznych Visual Studio Microsoftu, który ma trafić do testów beta jeszcze w tym roku. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że wszystkie szczegóły dotyczące C# zostaną ujawnione w lipcu, podczas konferencji Professional Developers Conference w Orlando. Wtedy też ma zostać zaprezentowana pierwsza "techniczna wersja" oprogramowania.

Przedstawiciele ECMA stwierdzili, że zamierzają rozpatrzyć propozycję ustanowienia nowego standardu, złożoną przez Microsoft. Sun wcześniej też współpracował z tym organem przy procesie standaryzacji Javy, jednak firma wycofała się z tego i odmówiła przekazania ECMA dokumentacji języka Java. Swoją decyzję uzasadniła tym, że organ ten nie ma ustalonej na piśmie polityki dotyczącej praw autorskich i znaków firmowych.

Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, jego nowy język ma uprościć proces tworzenia rozproszonych aplikacji pracujących pod kontrolą systemów Windows 2000 i NT oraz usprawnić współdziałanie aplikacji napisanych w różnych językach i działających na różnych platformach systemowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200