Nowy język Bloom ma usprawnić aplikacje w cloud computing

Programiści nie wiedzą jeszcze, jak najlepiej - kreatywnie i wydajnie - wykorzystać te niemal nieograniczone możliwości cloud computing.

Czytaj też:

Każdego roku redaktorzy magazynu MIT Technology Review wybierają 10 niedawno powstałych i szybko rozwijających się technologii, które uznają za przyszłościowe. Oto kilka z opisywanych w tym roku przez nich tematów:

Tymczasem Cloud computing obiecuje dosłownie nieograniczoną moc przetwarzania i rozmiary dysków umożliwiających przechowywanie danych, znajdujących się fizycznie w centrach utrzymywanych m.in. przez Google czy Amazon.com. Większość deweloperów przekształca jednak jedynie istniejące programy w taki sposób, aby mogły funkcjonować w chmurze, lecz nie tworzy nowych typów aplikacji dla tego środowiska.

Poważnym problemem jest śledzenie danych znajdujących się w rozproszonych centrach danych i uzyskiwanie rzetelnych informacji na temat tego, co się w nich dzieje. Gdyby programiści byli w stanie rozwiązać te problemy, mogliby śmielej korzystać z możliwości stwarzanych przez cloud computing. Wówczas na przykład sprzedawcy płyt CD mógłby za pomocą odpowiedniego oprogramowania śledzić zachowanie sieci społecznościowych i dzięki temu, szybko wyłapując nowe trendy i zainteresowania społeczności, kształtować ofertę promocyjną. Na uniwersytecie kalifornijskim Joseph Hellerstein próbuje opracować bazodanowy język programowania, który przejąłby zadanie śledzenia danych w chmurze i umożliwiał zbudowanie dowolnych aplikacji - sieci społecznościowych, narzędzi komunikacyjnych - które umożliwiałyby wykorzystanie jej możliwości.

Zobacz również:

Problem polega na tym, że języki bazodanowe przystosowane są do przetwarzania danych dostarczanych w pakietach, a nie przetwarzania stale napływającego ich strumienia. Joseph Hellerstein wyjaśnia, że rozwiązaniem jest stworzenie konstrukcji danych dynamicznych, zmieniających się w czasie, również w trakcie przetwarzania. Efektem jego prac jest język Bloom. Jego twórca wraz z zespołem uważają, że Bloom znosi barierę złożoności, a dzięki temu nowa fala deweloperów będzie mogła pokusić się o stworzenie aplikacji umożliwiających wykorzystanie mocy cloud computing. Oficjalna premiera Bloom będzie miała miejsce pod koniec 2010 r. Więcej informacji na temat tego języka - będącego fragmentem większego projektu BOOM - można znaleźć na stronie boom.cs.berkeley.edu.


TOP 200