Nowy energooszczędny układ scalony Intel Sierra Forest już za rok

Intel poinformował, że jego pierwszy półprzewodnik dla klientów centrów danych skoncentrowany na efektywności energetycznej, Sierra Forest, zostanie dostarczony w pierwszej połowie przyszłego roku.

Bruno /Germany / Pixabay

„To było trudne kilka lat, ponieważ wprowadziliśmy wiele innowacji, ale także wiele złożoności i nasze daty wydania produktów zostały przesunięte", powiedział Reutersowi szef Intel Data Center i AI Group Sandra Rivera przed oficjalnym eventem dla inwestorów.

Intel nadal dominuje na rynku procesorów dla komputerów PC i serwerów, z udziałem w rynku przekraczającym 70%, jak obliczyła firma badawcza IDC. To jednak spadek z ponad 90% w 2017 roku.

Zobacz również:

  • Intel ujawnia specyfikację superkomputera Aurora

Najmocniejszy procesor Xeon czwartej generacji Intela dla centrów danych, Sapphire Rapids, borykał się z opóźnieniami, które dały konkurentowi Advanced Micro Devices czas na nadrobienie zaległości. Rivera powiedziała jednak, że „mapa drogowa Intela jest na dobrej drodze” i „trafia we wszystkie nasze kluczowe kamienie milowe”.

Dodała, że procesor Xeon piątej generacji, Emerald Rapids, jest na dobrej drodze do dostarczenia pod koniec tego roku, a następna generacja Granite Rapids, którą klienci testują teraz, będzie dostarczona w przyszłym roku po wydaniu Sierra Forest.

Intel zapowiada, że następny energooszczędny chip, Clearwater Forest, pojawi się na rynku w 2025 roku.

Rivera poinformowała z kolei, że Intel pracuje również nad budową Intel Developer Cloud z 256 chipami Xeon i 512 chipami Gaudi dla sztucznej inteligencji (AI), które byłyby dostępne dla deweloperów AI do szkolenia i uruchamiania nowych modeli. Powiedziała, że startupy AI Hugging Face i Stable Diffusion już korzystają z chipów Intela.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200