Nowy backdoor do Windows "w prezencie" od grupy Lazarus?

ESET ostrzega przed nowym zagrożeniem spreparowanym przez cybergang z Korei Północnej

Pete Linforth / Pixabay

Badacze ESET wykryli nowego konia trojańskiego (tzw. backdoor) atakującego wybranych użytkowników systemu Windows. Cele ataków, mechanizm i kod sugerują, że mógł on zostać stworzony przez znaną grupę APT Lazarus, powiązaną z Koreą Północną. Cyberprzestępcy z tej grupy od co najmniej 2011 roku regularnie atakują infrastrukturę Korei Południowej. Odpowiedzialni są też m.in. za ataki na Sony Pictures Entertainment.

Nowo odkryte zagrożenie to tzw. loader WinorDLL64 wykorzystywany przez szkodliwe narzędzie Wslink. Może wykradać, nadpisywać i usuwać pliki, wykonywać polecenia i uzyskiwać obszerne informacje o systemie. Zarówno pod względem działania, jak i kodu jest zbliżony do innych programów grupy APT Lazarus. Może on być zatem jednym z wielu narzędzi, przygotowanych przez cyberprzestępców powiązanych z Koreą Północną.

Zobacz również:

  • Północnokoreańska grupa Lazarus wykorzystuje podatny sterownik Della
  • Nowe zagrożenie wymierzone w użytkowników komunikatorów WhatsApp i Telegram

„Wslink, którego nazwa pliku to WinorLoaderDLL64.dll, jest programem ładującym dla plików binarnych systemu Windows, który w przeciwieństwie do innych programów tego typu działa jako serwer i zachowuje otrzymane moduły w pamięci. Jak sama nazwa wskazuje, program ładujący służy jako narzędzie do wgrywania elementów lub złośliwego oprogramowania do już zainfekowanego systemu. Element załadowany za pośrednictwem Wslink może następnie umożliwić przeprowadzanie ataków wykorzystujących ruch boczny (ang. lateral movement), ze względu na jego szczególne nastawienie na sesje sieciowe. Moduł ładujący Wslink nasłuchuje na porcie określonym w konfiguracji i może obsługiwać dodatkowych klientów łączących się z nim, a nawet wprowadzać do systemu kolejne złośliwe elementy” – wyjaśnia Vladislav Hrčka, badacz z firmy ESET, który dokonał odkrycia.

Nowy koń trojański został przesłany do serwisu identyfikującego zagrożenia VirusTotal z Korei Południowej wkrótce po opublikowaniu przez badaczy ESET informacji na temat Wslink. ESET wykrył tylko kilka przypadków jego aktywności w Europie Środkowej, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Naukowcy AhnLab potwierdzili natomiast, że zagrożenie atakowało użytkowników z Korei Południowej. To ważna informacja, biorąc pod uwagę tradycyjne cele Lazarusa.

Powiązana z Koreą Północną grupa Lazarus działa co najmniej od 2009 roku i jest odpowiedzialna za głośne przestępstwa, takie jak włamanie do Sony Pictures Entertainment, cybernapady wyrządzające szkody o wartości dziesiątek milionów dolarów w 2016 roku, atak WannaCryptor (znany również jako WannaCry) w 2017 r. i długą listę ataków na infrastrukturę publiczną i krytyczną Korei Południowej od co najmniej 2011 r. US-CERT i FBI nazywają tę grupę HIDDEN COBRA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200