Nowy Solaris już wkrótce

Już wkrótce dostępny będzie Solaris 2.6 wzbogacony o rozszerzenia 64-bitowe.

Już wkrótce dostępny będzie Solaris 2.6 wzbogacony o rozszerzenia 64-bitowe.

18 sierpnia br. Sun Microsystems Corp. zamierza wprowadzić na rynek kolejną wersję unixowego systemu sieciowego Solaris 2.6. Dokonano w nim kilku zmian dotyczących m.in. narzędzi internetowych oraz wprowadzono rozszerzenia 64-bitowe. Te ostatnie objęły przede wszystkim system plików, dzięki czemu ich maksymalny rozmiar będzie mógł się zwiększyć z 2 GB do prawie 1 TB (terabajta). Zapowiedziano także, że kolejny Solaris 2.7 będzie obsługiwał 64-bitowe adresowanie, co dodatkowo powiększy maksymalny dopuszczalny rozmiar plików przechowywanych na serwerach Sun.

Taka stopniowa migracja w kierunku systemu 64-bitowego jest zamierzonym działaniem firm, takich jak: Sun, IBM i Hewlett-Packard – twierdzą analitycy. Firmy te chcą bowiem stopniowo przyzwyczajać klientów do nowego środowiska, umożliwiając im stopniową migrację, zanim zaoferują im jeszcze pełne 64-bitowe systemy. Pierwsze z nich zapowiadane są na koniec br. i początek roku przyszłego.

Analitycy uważają jednak, że tylko nieliczni klienci od razu zaimplementują u siebie nowe środowisko, głównie ci, którzy korzystają z dużych hurtowni danych. Toteż udostępnianie systemu 64-bitowego „po kawałku” jest jak najbardziej sensowne i pozwoli wcześniej przygotować się użytkownikom i dostosować wykorzystywane aplikacje do pełnej jego wersji.

Do Solarisa 2.6 wprowadzono także nowe narzędzia rozszerzające jego funkcjonalność jako serwera WWW: wirtualną maszynę Javy 1.1.2, przeglądarkę HotJava oraz serwer WWW firmy Sun. Wsparcie techniczne dla tych produktów dostępne będzie za pośrednictwem sieci WWW.

Solaris 2.6 pracować będzie zarówno na platformach SPARC i Intel, jak i na obsługiwanej od zeszłego roku platformie PowerPC. Jednocześnie Sun ułatwi użytkownikom systemu SCO Unix na platformie intelowskiej migrację na Solaris 2.6. Obejmie ona nie tylko system operacyjny, lecz także pracujące na nim aplikacje. Dzięki opracowaniu bibliotek systemowych kompatybilnych z oferowanymi przez SCO Sun może umożliwić także migrację aplikacji ze SCO Unixa.

Santa Cruz Operations jest liderem na rynku systemów unixowych dla platformy wykorzystującej procesory Intela. Obecnie firma jest w trakcie integracji swojego produktu OpenServer, z zakupionym od Novella systemem UnixWare.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200