Nowy RISC-owy procesor

Hewlett-Packard wyprodukował nowy mikroprocesor z rodziny PA-RISC oznaczony nazwą PA-7300LC.

Hewlett-Packard wyprodukował nowy mikroprocesor z rodziny PA-RISC oznaczony nazwą PA-7300LC.

Procesor charakteryzuje się mniejszym poborem mocy, wysokim stopniem integracji oraz elastycznością konfiguracji. Model PA-7300LC oparto na ścisłej integracji jądra jednostki centralnej z wbudowaną w procesor pamięcią podręczną (128 KB), sterownikami pamięci, układami we/wy oraz pomocniczą pamięcią podręczną. Układ wyposażono w dwa strumieniowe, superskalarne jądro z jednostką zmiennoprzecinkową, zintegrowaną pamięć podręczną (64K instrukcje i 64K dane), wbudowany kontroler pamięci, we/wy oraz pamięci podręcznej, wysoko wydajną magistralę pamięci podręcznej (szczytowa przepustowość min. 1,3 GB/s), a także wbudowane funkcje multimedialne.

Produkt zawiera z 9,2 mln tranzystorów i został wykonany za pomocą 4-warstwowej technologii CMOS (0,5 mikrona). Nowy układ jest pierwszym modelem PA-RISC, w którym podstawowa pamięć podręczna jest integralnie połączona z procesorem. Po raz pierwszy zastosowano także podręczną pamięć pomocniczą o pojemności od 512 KB do 8 MB. Pamięć podręczna drugiego poziomu jest opcjonalna i wymaga stosowania pamięci statycznych. Dzieli ona dostęp do 128-bitowej szyny danych z pamięcią główną. Pojemność pamięci głównej z korekcją błędów może wynosić od 16 MB do 3,75 GB. Nowe procesory wyposażone są w osobne szyny danych do obsługi pamięci oraz we/wy, co ogranicza ilość konfliktów i zwiększa szybkość działania. PA-7300LC ma osobne szyny do obsługi we/wy oraz grafiki, co pozwala na szeroki wybór układów graficznych.

Produkt przeznaczony jest dla rynku systemów małej i średniej mocy do zastosowań technicznych i biznesowych. Dzięki dwustrumieniowej, superskalarnej architekturze model PA-7300LC jest w stanie wykonywać jednocześnie po dwie instrukcje: całkowitoliczbową i całkowitoliczbową lub całkowitoliczbową i zmiennoprzecinkową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200