Nowy NetWare coraz bliżej Linuksa

Zwrot w stronę open source

Włączając do NetWare AMP, Novell połączył fundamenty dojrzałych usług katalogowych eDirectory z jednym z najbardziej popularnych motorów webowych open source. Działanie to powoduje liczne konsekwencje dla społeczności open source. Można łatwo stwierdzić, że konserwacja aplikacji AMP (np. ich rekompilacja) nie jest trudniejsza niż w przypadku Linuksa czy BSD. W czasie testów przeniesiono wiele skryptów z Linux/Apache i uruchamiano je bez trudu - po dostosowaniu ich pod kątem różnej lokalizacji poszczególnych plików.

Aplikacje AMP, często spotykane w aplikacyjnych serwerach Linux, gdzie są znane jako LAMP, cieszą się dużą popularnością wśród projektantów aplikacji webowych i mają dużą bazę dostępnego, gotowego kodu open source. Trzeba jednak nadmienić, że część dołączonych produktów była w fazie beta.

Virtual Office

Zapewnia użytkownikowi końcowemu opartą na webie wirtualizację zasobów sieciowych. Zasoby te są związane z tworzeniem i uczestniczeniem w tzw. Virtual Teams. Członkowie takich zespołów mają możliwość współdzielenia aplikacji i plików oraz włączanie się w dyskusje online (kombinacja chata i instant messaging) z zasobami plików. Mogą używać interfejsu Virtual Team do kontroli webowej poczty elektronicznej, synchronizacji plików (iFolder), a także wirtualnych zasobów drukowania (iPrint) oraz Novell eGuide - dostosowywalnej usługi indeksacji zasobów.

Poza Virtual Office Resource intensywnie testowano iFolder, który okazał się zasobem bardzo wygodnym w użyciu. Można ładować indywidualne iFolders i następnie narzucać domyślne lub dostosowane reguły synchronizacji. Do uruchamiania procesów synchronizacji użyto skryptów logowania - czynność ta charakteryzuje się prostotą, właściwą dla uruchamiania oprogramowania synchronizacji PDA.

IPrint, który używa protokołu wykrywania do wyszukiwania, rozpoznania i dostosowania różnych drukarek sieciowych, jest poręczny, ale trudny do używania poprzez zapory ogniowe.

Wydajność

Nowy NetWare coraz bliżej Linuksa

Ocena NetWare 6.5

NetWare 6.5 testowano w środowisku WebAvalanche, wykorzystanym również do testów wersji systemów Linux dla przedsiębiorstw (NetWorld 10/2003) i Windows 2003 (NetWorld 6/2003). NetWare osiągnął dobre wyniki w testach transakcji, gorsze w wydajności Web IP.

NetWare 6.5 z Apache 2.02 uzyskał lepsze osiągi niż Windows 2003 w przypadku maksymalnej liczby transakcji na sekundę. Jednak maksymalna liczba otwartych połączeń TCP i maksymalna liczba utrzymywanych połączeń webowych były mniejsze niż u konkurentów.

NetWare 6.5 jest pierwszym wyraźnym krokiem w kierunku "NetWare na Linuksie". Chociaż "przeszczepianie" aplikacji open source może nie być tak szybkie, jakby się chciało, to jednak kombinacja ta jest obiecująca. Na swój sposób podstawowa infrastruktura NetWare nie zmieniła się od ponad 10 lat, ale podążanie NetWare w kierunku platformy open source jest szybkie i na razie wydaje się konsekwentne.

Jak testowano

NetWare 6.5 testowano w sieci Gigabit Ethernet i 100Base-TX składającej się z ośmiu serwerów (Gateway 955 1U, HP/Compaq DL-360 - 2 szt., DL-380, Compaq DL580 i trzy inne serwery), z klientami Windows, Linux i Apple OS/X.

Testy wydajności webowej wykonano na HP/Compaq DL-580, używając urządzenia WebAvalanche firmy Spirent Communication, na którym pracowały skrypty stosowane w poprzednich testach (zob. NetWorld 6/2003 i 10/2003). Test pierwszy emulował ładowanie statycznych stron webowych i maksymalną liczbę transakcji, które mogą być utrzymane w ciągu sekundy przez serwer webowy Apache na platformie NetWare. Test drugi ustalał liczbę utrzymywanych połączeń na porcie 80 serwera webowego w ciągu sekundy. Emulowano w ten sposób maksymalną liczbę zagregowanych użytkowników na sekundę, którzy mogą być obsłużeni przez pojedynczą kartę sieciową (w tym przypadku karta sieciowa Compaq PCI 10/100/1000Mb/s) do momentu, gdy nikt więcej nie może już być obsłużony i pojawi się więcej niż 5% błędów. Test trzeci pokazywał maksymalną liczbę połączeń osiąganą w czasie sekundy w odniesieniu do strony serwera webowego.

Testowanie pamięci masowej i SAN wykonano za pomocą układów LSI Logic 2FC połączonych z przełącznikiem Brocade Silkworm FC i macierzy dysków JMR - wszystko dołączone do Compaq DL-580 (cztery procesory 1,8 MHz i 4 GB DRAM oraz karta Gigabit Ethernet). Utworzono pulę pamięci składającą się z różnych kombinacji systemów plików (NetWare, Common Internet File System i Apple File System).

Usługi Virtual Office i eDirectory testowano, bez przeszkód importując schemat i bazę danych LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) do eDirectory. Utworzono kilka zespołów wirtualnych wykorzystujących drukowanie, dyskusje i intensywnie pracujących z udogodnieniem personalnej synchronizacji pamięci masowej iFolder. Nie stwierdzono błędów nawet w przypadku synchronizacji dużych infrastruktur katalogowych.


TOP 200