Nowy MPP IBM-a

Już niedługo środowiska naukowe oraz firmy potrzebujące potężnych serwerów baz danych będą mogły wyposażyć się w najnowszy produkt IBM - komputer masowo równoległy (MPP) Scalable PowerParallel 2 (SP/2). W przeciwieństwie do superkomputera SP/1 (zaprezentowanego w zeszłym roku), którego architekturę dostosowano do potrzeb naukowo-obliczeniowych, SP/2 przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań komercyjnych, czyli potężnych serwerów bazodanowych i multimedialnych.

Już niedługo środowiska naukowe oraz firmy potrzebujące potężnych serwerów baz danych będą mogły wyposażyć się w najnowszy produkt IBM - komputer masowo równoległy (MPP) Scalable PowerParallel 2 (SP/2). W przeciwieństwie do superkomputera SP/1 zaprezentowanego w zeszłym roku), którego architekturę dostosowano do potrzeb naukowo-obliczeniowych, SP/2 przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań komercyjnych, czyli potężnych serwerów bazodanowych i multimedialnych.

Pojedyncza jednostka SP/2 może być wyposażona w 128 procesorów RISC-owych IBM Power2; maksymalna konfiguracja dopuszcza jednak teoretycznie połączenie 512 procesorów, co w porównaniu z 64 procesorami Power w SP/1 daje znacznie większe możliwości. Zewnętrzne macierze dyskowe pozwolą na przechowanie do 31 TB danych. Architektura SP/2 jest luźno sprzężona, zaś zastosowany w komputerze system operacyjny to IBM AIX. Dodatkowo, sieć połączeń procesorów zastosowana w systemie ma dużą przepustowość - do 40 MB/s, co zapewni szybką komunikację między procesorami.

Właściciele stacji roboczych AIX RS/6000 kupujący SP/2 będą mogli korzystać bezpośrednio z wcześniej napisanych aplikacji. Wśród firm, które zapowiedziały przeniesienie aplikacji na nową platformę znalazły się m.in.: Oracle (Oracle7 na SP/2 będzie w sprzedaży równolegle z wprowadzeniem komputera na rynek), Sybase (narzędzia i baza System 10), Information Management / Novell (monitor transakcji Tuxedo), Transarc (monitor transakcji Encina) i SAP (monitor transakcji R/3). W przygotowaniu są też wersje programów IBM-owskich jak DB2/6000 czy system zarządzania siecią NetView.

SP/2 nie jest maszyną tanią. Minimalna konfiguracja (4 procesory) kosztować będzie 400 tys. USD, zaś 128-procesorowy system - 10 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200