Nowy LANDesk Manager

Intel zaprezentował nową wersję programu do zarządzania sieciami

Intel zaprezentował nową wersję programu do zarządzania sieciami

Intel wprowadził na rynek nową wersję pakietu LANDesk Manager oznaczoną numerem 2.5. Po raz pierwszy oferuje ona możliwość zarządzania pracą sieci LAN, opartych na protokole IP, a nie jak dotąd wyłącznie IPX, oraz mechanizmy zdalnej kontroli, pracujące na bazie tych sieci. Podstawowa wersja produktu kosztuje 750 USD.

Zmodyfikowany pakiet (dostarczany użytkownikom poprzednich wersji bezpłatnie) pozwoli administratorom systemów sieciowych kontrolować pracę stacji roboczych i serwerów Windows NT pracujących na bazie IPX lub TCP/IP. Narzędzie to wyposażone jest w mechanizmy, których brak odczuwalny był w poprzedniej wersji - narzędzia do zdalnej kontroli i zarządzania komputerami pracującymi pod kontrolą systemów OS/2 i Windows 95.

Nowe możliwości pakietu LANDesk Manager 2.5 z pewnością spowodują jego popularyzację wśród tych administratorów sieci komputerowych, którzy lubią wykonywać większość prac związanych z diagnozowaniem i testowaniem komputerów, z poziomu jednego stanowiska pracy.

Według analityków nowy produkt Intela odzwierciedla coraz częstszy trend odchodzenia od systemu NetWare, jako podstawowej platformy systemowej na rzecz Windows NT. Trzeba jednak zaznaczyć, że pakiet wspiera komputery systemu NT w ograniczonym stopniu, ponieważ jego architektura (chodzi tu o repozytorium, które stanowi szkielet każdego systemu zarządzania i administrowania pracą komputerów) pracuje w dalszym ciągu na bazie NetWare. Użytkownicy komputerów NT woleliby, aby LANDesk Manager bazował wyłącznie na tym systemie. Wszystko wskazuje jednak na to, że Intel nie zamierza, przynajmniej na razie, poddawać tego pakietu tak radykalnej przebudowie, ograniczając się jedynie do lepszego zintegrowania w nim narzędzi zarządzających komputerami NT.

W październiku ub.r.Intel ogłosił plan takiej integracji, której pierwszym krokiem było opracowanie agenta systemu NT, zbierającego dane o pracy komputera i przesyłającego je do repozytorium systemu NetWare, oraz "okrojonej" wersji LANDeska wykorzystującego to rozwiązanie. Kolejnym krokiem będzie dostarczenie w pełni funkcjonalnej wersji pakietu dla systemu Windows NT.

Istotną nowością LANDesk Managera 2.5 jest oddzielna powłoka systemowa zgodna z założeniami technologii DMI (Desktop Management Interface), odpowiedzialna za zbieranie z sieci komputerowych danych DMI generowanych przez odległe komputery. W opinii specjalistów jest to bardzo ważna cecha, gdyż jest to pierwsza implementacja DMI na poziomie sesji (session-level). Jak dotąd, Desktop Management Task Force, odpowiedzialny za określanie norm, jakie powinno spełniać tego typu oprogramowanie, nie dopracował się jeszcze spójnych standardów. Poczynania firmy Intel mogą więc mieć wpływ na jego kształtowanie.


TOP 200