Nowy GroupWise

Novell wprowadził na rynek GroupWise 5.1 i zapowiedział kolejne wersje pakietu.

Novell wprowadził na rynek GroupWise 5.1 i zapowiedział kolejne wersje pakietu.

Novell na początku lutego br. zaprezentował nową wersję pakietu GroupWise, oznaczoną numerem 5.1. Produkt ten jest pierwszym z etapów strategii rozwoju pakietu GroupWise ogłoszonej w grudniu ub.r.

GroupWise 5.1 to uaktualnienie do wersji 5.0. Novell zapewnił, że zwiększono wydajność tego oprogramowania i szybkość jego działania, a także poprawiono błędy, które znalazły się w wersji 5.0. Przy zwiększaniu wydajności położono nacisk na dwa zagadnienia: zwiększenie całkowitej przepustowości systemu GroupWise oraz usprawnienie klienta systemu, tak by szybciej odpowiadał na czynności wykonywane przez użytkowników.

Znacznie usprawniono funkcje związane z zarządzaniem dokumentami. Polepszono zarówno mechanizm importowania i eksportowania poszczególnych dokumentów, jak i możliwość ich pełnotekstowego przeszukiwania, która pozwala użytkownikom przeszukiwać wszelkiego rodzaju biblioteki informacji (listy, dokumenty, pliki spotkań, notatki, zadania itp.). Przykładowo: GroupWise potrafi obecnie wyświetlać rezultaty przeszukiwania jeszcze w czasie jego wykonywania, dzięki czemu użytkownik może przeglądać wyszukane dokumenty nawet wtedy, gdy proces przeszukiwania nie zakończył się (jest on kontynuowany w tle).

Inną nową cechą GroupWise 5.1 jest obsługa protokołu LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) po stronie klienta systemu. LDAP to uznany za standard protokół sieciowy, umożliwiający szybki dostęp do różnych usług katalogowych. Mając klienta z obsługą LDAP, użytkownicy mogą w prosty sposób wyszukiwać informacje w dowolnych systemach usług katalogowych (obsługujących LDAP) w taki sam sposób, w jaki przeszukują lokalną książkę adresową.

GroupWise 5.1 ma także nową możliwość automatycznego podkreślania i tworzenia hiperłączy z przesłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej adresów internetowych. Kliknięcie hiperłącza powoduje automatyczne otworzenie standardowej dla danego użytkownika przeglądarki WWW i wyświetlenie zawartości serwera o załączonym adresie.

Poza wymienionymi cechami GroupWise nie przeszedł innych przeobrażeń. Podobnie jak w poprzedniej wersji, użytkownik ma do dyspozycji uniwersalną skrzynkę pocztową, która umożliwia dostęp z jednego miejsca do poczty elektronicznej, kalendarza, bieżących zadań, faksów, poczty głosowej i innych r informacji dostępnych w formie elektronicznej. Użytkownicy mogą realizować połączenia za pośrednictwem klienta systemu GroupWise lub dowolnej przeglądarki internetowej (dzięki modułowi GroupWise WebAccess).

GroupWise 5.1 w sprzedaży dostępny jest od końca lutego. Wszyscy użytkownicy GroupWise 5.0 i GroupWise 4.1, którzy licencję na te produkty nabyli bądź nabędą w okresie od sierpnia 1996 r. do 31 marca 1997 r. uaktualnienie do wersji 5.1 otrzymają bezpłatnie. Możliwe jest także wykonywanie tzw. uaktualnień krzyżowych (crossüupgrade), czyli z produktów konkurencji (dodatkowe informacje można uzyskać pod internetowym adresemhttp://www.novell.com/groupwise).

Cena pakietu dla nowych użytkowników, tak jak GroupWise 5.0, wynosi 718 dolarów za pakiet z licencją dla 5 użytkowników. Do końca marca dostępnych będzie kilkanaście wersji językowych pakietu tzn. angielska, niemiecka, japońska, francuska, hiszpańska, duńska, włoska, chińska, brazylijska, rosyjska, koreańska, szwedzka, norweska, holenderska i fińska.

Strategia dla GroupWise

Premiera GroupWise 5.1 to pierwszy krok strategii ogłoszonej w grudniu ub.r. Przewiduje ona znaczne rozbudowanie pakietu GroupWise i poszerzenie jego funkcjonalności - szczególnie w kierunku lepszego wspierania środowiska wieloplatformowego, a co za tym idzie - polepszenia procesu obiegu informacji i dokumentów w firmach wykorzystujących heterogeniczne systemy komputerowe.

GroupWise 5, wprowadzony na rynek we wrześniu ub.r., wspiera protokoły SMTP/MIME, HTTP, HTML i TCP/IP. Wersja 5.1 zawiera wsparcie dla protkołu LDAP, ale tylko po stronie klienckiej. Jednak jeszcze w I połowie br. GroupWise obsługiwać ma inne protokoły komunikacyjne - POP3, IMAP4, SüMIME (Secure Multipurpose Internet Mail Extension), NNTP i LDAP na serwerze.

Pierwszym krokiem rozszerzającym funkcjonalność GroupWise poza standardowe oprogramowanie klienckie było wprowadzenie na rynek w czerwcu ub.r. oprogramowania GroupWise WebAccess. Produkt ten umożliwiał użytkownikom dostęp za pośrednictwem WWW do własnej skrzynki pocztowej z dowolnego miejsca kuli ziemskiej. Nowa wersja oprogramowania WebAccess zawarta jest w pakiecie GroupWise 5.1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200