Nowy Google Sheets zyskuje funkcję offline

Google udostępnił niedawno nową wersję arkusza kalkulacyjnego Sheet, będącego jedną z głównych aplikacji w ofercie chmurowego pakietu narzędziowego amerykańskiego giganta.

Główną modyfikacją, która powinna wreszcie umożliwić użytkownikom pracę na dużych tabelach jest zdjęcie ograniczeń dotyczących maksymalnej ilości komórek i wielkości obszaru kopiowania.

To jednak nie wszystkie nowe funkcje arkusza. Google dodał automatyczne skracanie tekstu, ale także 20 nowych funkcji, oraz analizę i generowanie sugestii w trakcie uzupełniania pola funkcji matematycznych, bibliotekę przykładów, możliwość nakładania filtrów danych widocznych tylko na komputerze użytkownika.

Zobacz również:

  • Najpopularniejsze stanowiska pracy w chmurze obliczeniowej

Znacząco przyśpieszyło też przewijanie tabel - nawet tych wyładowanych danymi po brzegi - i przetwarzanie skomplikowanych obliczeń.

To jednak nie wszystko. Google postanowił też przy okazji aktualizacji pokusić się o mały eksperyment, który może całkowicie zmienić podejście użytkowników do Sheets. Nowy arkusz kalkulacyjny można bez problemu edytować nie będąc podłączonym do sieci i zalogowanym do Google. Arkusz nie wyraża żadnego sprzeciwu. Kiedy natomiast użytkownikowi ponownie uda się nawiązać łączność (na przykład, po skończonej podróży pociągiem, czy samolotem), w trakcie pierwszej synchronizacji z kontem serwer Google Drive zasysa dane nabudowane w trybie offline, tym samym aktualizując tabele.

Rynkowi eksperci z satysfakcją przyjęli tę nową funkcjonalność, twierdząc, że tym posunięciem Google poważnie zagroził pakietowi Office. Nowy Sheets z funkcją offline nadaje się świetnie do wykorzystania w sektorze biznesowym. Nadarza się bowiem okazja aby zaoszczędzić, jednocześnie utrzymując podobny poziom możliwości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200