Nowy DNS Root KSK wzmocni bezpieczeństwo internetu

ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers; organizacja non-profit sprawująca pieczę nad systemem zarządzającym internetowymi nazwami) podjęła na początku tego tygodnia ważną decyzję zwiększająca bezpieczeństwo pracy tej globalnej sieci komputerowej. Chodzi o zgodę na zmianę klucza kryptograficznego chroniącego internetową książkę adresową, jaką jest strefa root systemu DNS.

ICANN na spotkaniu w Belgii postanowiła, że operacja wymiany klucza DNS Root KSK (Key Signing Key) nastąpi za niecały miesiąc, dokładnie 11-go października. Będzie to ważne wydarzenie, gdyż używany obecnie klucz funkcjonuje od ośmiu lat. Został wprowadzony do systemu w 2010 roku.

Operacja wymiany klucza z wersji 2010 KSK na wersję 2017 KSK miała się odbyć rok temu, ale ostatecznie została przełożona na ten rok, gdyż ICANN obawiała się wtedy, że z powody zbyt szybkiego wdrożenia może zakłócić funkcjonowanie internetu.

Zobacz również:

  • Technologia GPON. Przyszłość komunikacji internetowej

ICANN spodziewa się, że październikowa wymiana klucza przebiegnie bez problemów i tylko niewielki odsetek internautów może mieć problemy związane z rozwiązywaniem nazw domen i tym samym z połączeniem się z określonym internetowym serwerem.

Jeśli chodzi o firmy, to zmiana klucza nie powinna zakłócić pracy ich systemów IT. Według ICANN zdecydowana większość firm wprowadziła bowiem wcześniej do swoich systemów zarządzających nazwami domen poprawkę (RFC 5011), która odnotowuje automatycznie fakt wymiany klucza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200