Nowości z Intel Developer Forum

Na wrześniowej konferencji $Intel Developer Forum$ zaprezentowano m.in. nowy procesor Intela (Madison) i szybkie magistrale danych InfiniBand i PCI Express.

NEC przedstawił serwer wyposażony w 32 procesory Madison, na którym uruchomiono wymagającą aplikację biznesową SAP. Unisys zaprezentował natomiast rozwiązanie udowadniające, że jego serwery oparte na procesorach Itanium 2 można szybko i bez problemu unowocześnić, instalując w miejsce procesorów Itanium 2 procesory Madison (całą operację wykonano bez wyłączania serwera).

Madison to nazwa kodowa trzeciego z kolei modelu procesora Itanium. Rok temu Intel rozpoczął produkcję 64-bitowego procesora Itanium, a NEC i Unisys były jednymi z pierwszych firm, które wprowadziły od razu ten procesor do swoich serwerów. Kilka miesięcy temu Intel wprowadził na rynek kolejny model układu Itanium, nadając mu nazwę Itanium 2. Tym razem pierwszymi firmami, które zdecydowały się zastosować ten układ CPU w swoich serwerach, były: Hewlett-Packard, Bull i Unisys.

Zobacz również:

Procesor Madison jest produkowany przy użyciu technologii 0,13 mikrona. Madison jest oczywiście szybszy niż Itanium i jest wyposażony w bufor trzeciego poziomu (L3) o pojemności 6 MB. Dla porównania, Itanium 2 dysponuje buforem L3 o pojemności 3 MB. Ważne jest to, że Madison jest tak zaprojektowany, że gwarantuje wsteczną zgodność z serwerami opartymi na procesorach Itanium 2.

Oczekuje się, że procesory Madison zaczną schodzić z taśmy produkcyjnej Intela w 2003 r. Istnieje też skromniejsza wersja układu Madison. Jest to procesor Deerfield, różniący się od procesora Madison głównie tym, że dysponuje mniejszym buforem L3. Produkcja Deerfield zostanie uruchomiona jednocześnie z produkcją procesora Madison.

Na tej samej konferencji swoimi osiągnięciami pochwaliły się firmy IBM, Veritas i Oracle, które zaprezentowały aplikacje uruchamiane na klastrach wykorzystujących połączenia oparte na technologii InfiniBand.

InfiniBand (pierwotna nazwa Next Generation I/O) to szybka magistrala danych kolejnej generacji (oferująca przepustowość do 6 GB/s), która ma zlikwidować “wąskie gardła” spowalniające prace produkowanych obecnie serwerów i systemów pamięci masowych.

Z kolei Intel i Mellanox Technologies zademonstrowały linuksowe sterowniki Infiniband (opracowane w postaci otwartego źródła), które można instalować na serwerach dysponujących taką magistralą. Sterowniki zostały użyte do obsługi kilku HCA (Host Channel Adapter) wytwarzanych przez różnych producentów. HCA to, interfejsy InfiniBand instalowane w serwerach i stacjach roboczych – istnieją też adaptery TCA (Target Channel Adapter), czyli interfejsy InfiniBand instalowane w urządzeniach docelowych, na przykład w stacjach pamięci masowych i innych urządzeniach sieciowych.

Mellanox, Intel, Dell i Emulex pokazały magistralę PCI Express. Najpierw była technologia PCI (133 MB/s), potem PCI-X (1 GB/s), a teraz przyszedł czas na PCI Express; specjaliści obiecują że magistrala PCI Express będzie mogła pracować z szybkością ponad 10 GB/s. Firmy zamierzają stosować tę technologię w urządzeniach obsługujących duże , traktując ją jako alternatywne rozwiązanie względem takich technologii jak Fibre Channel czy InfiniBand. Dell już zapowiedział, że przygotowuje się do wprowadzenia magistrali PCI Express do swoich kolejnych modeli serwerów i stacji roboczych.


TOP 200