Nowości wydawnicze

Programowanie

Programowanie

Mariusz Buk: Jak rozgryźć Turbo Pascala. Wydawnictwo Helion 1995, str. 144, dyskietka.

Książka napisana jest z myślą o szerokim gronie odbiorców. Przyda się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym programistom, a także zawodowcom - twórcom oprogramowania użytkowego i nie tylko. Na dołączonej dyskietce znajdujemy wszystkie opisywane moduły i wiele programów przykładowych, demonstrujących ich działanie.

Wiesław Porębski: w języku C++. Komputerowa Oficyna Wydawnicza Help 1995, str. 368, cena zbytu 18 zł.

Książka jest przeznaczona dla początkujących programistów i należy ją traktować jako wstęp do programowania w języku C++. Zrozumienie prezentowanego tekstu, przykładów i programów nie wymaga umiejętności programowania w języku C, tym niemniej pewne doświadczenie programistyczne w jednym z języków wysokiego poziomu jest wskazane. Cennym dodatkiem są zamieszczone kompletne programy wraz z ich omówieniem, dyskusją i analizą problemów - mogą być one interesujące również dla zaawansowanych programistów.

W. Richard Stevens: zastosowań sieciowych w systemie Unix (tłum. Krzysztof Czaja, Jowita Koncewicz - Krzemień). Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Warszawa 1995, lic. Prentice Hall Inc., str. 822, cena det. 35 zł.

Książka jest przeznaczona dla studentów kierunków informatycznych oraz dla tych wszystkich osób, które zawodowo zajmują się programowaniem i zastosowaniem sieci komputerowych.

Tematem pracy jest tworzenie programów wykonywanych w sieciach. Jest ona bogatym źródłem wiedzy na temat współczesnego oprogramowania sieciowego, jak również praktycznym podręcznikiem programowania. Zawiera opisy protokołów sieciowych i najważniejszych narzędzi programisty.

W publikacji zamieszczono liczne przykłady dotyczące typowych zastosowań sieciowych; pomagają one zrozumieć, jak działa podstawowe, usługowe oprogramowanie sieci komputerowych, jak można z niego korzystać oraz jak powinno się pisać własne aplikacje. Wszystkie programy opatrzone są obszernymi komentarzami.

Artur Robert Stuczyński: Przesiadka na CA-Visual objects. Komputerowa Oficyna Wydawnicza Help 1995, str. 190, dyskietka, cena zbytu 14 zł.

Zadaniem książki jest wprowadzenie czytelnika w świat obiektowej fantazji i zapoznanie z najważniejszymi możliwościami programu CA-VO. Siłą rzeczy nie jest to opis pełny ani nawet jego część. Autor wybrał zagadnienia najistotniejsze, których poznanie umożliwia płynne przejście do stosowania nowego narzędzia. Od czytelnika oczekuje się pewnej wprawy w programowaniu w ogóle, a znajomości systemów baz danych XBase w szczególności.

Narzędzia i systemy

Marzena Baranowska: Commander 5 - opis programu. Komputerowa Oficyna Wydawnicza Help 1995, str. 138, cena zbytu 8 zł.

Książka jest opisem najnowszej wersji najpopularniejszej nakładki na system operacyjny DOS - Norton Commandera 5.0. Wszystkie funkcje programu są w niej przystępnie opisane, zaś ich użycie przedstawione metodą "krok po kroku". Bogato ilustrowana praca przeznaczona jest dla szerokiego grona użytkowników PC.

Dariusz Boncler: Windows 95 - opis systemu (wersja polska i angielska). Komputerowa Oficyna Wydawnicza Help 1995, wyd. I - str. 285, cena zbytu 14 zł; wyd. II poprawione i rozszerzone - str. 373, cena zbytu 20 zł.

W książce opisano wszystkie najważniejsze funkcje nowych Windowsów. Równolegle opisywana jest edycja angielsko- i polskojęzyczna, z tym że w wyd. I opis wersji polskiej powstał na podstawie jej wersji beta. Publikacja przeznaczona jest dla zaawansowanych i średnio zaawansowanych użytkowników komputerów.

Sharon Crawford, Charlie Russel: Przygotowania do Windows 95 (tłum. Przemysław Dydgoń). Wydawnictwo PLJ Warszawa 1995, lic. SYBEX, Inc., str. 219.

Książka przeznaczona jest dla szerokiej rzeszy użytkowników komputerów, zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy stykają się ze światem informatyki, jak i tych, którzy pragną dokonać migracji z używanego przez siebie systemu do Windows 95. Czytelnik dowiaduje się w przystępny sposób, jakie są niezbędne warunki przejścia do nowego systemu i jak to zrobić najlepiej. Szczególnie jasno opisane są najważniejsze nowinki, jakie zawiera system i funkcje, które odróżniają go od poprzednich wersji Windows.

Krzysztof Masłowski: Pierwsze kroki w Windows 95 PL. Komputerowa Oficyna Wydawnicza Help 1995, str. 231, cena zbytu 12 zł.

Książka przeznaczona jest dla początkujących użytkowników nowego systemu operacyjnego. Czytelnik jest zapoznawany z elementami środowiska i jego zadaniami w sposób przejrzysty i bardzo przystępny; nauka prowadzona jest w formie bogato ilustrowanych przykładów i ćwiczeń, uzupełnionych wieloma uwagami, cennymi wskazówkami i poradami. Praca napisana jest jasnym i zrozumiałym dla każdego językiem; zwraca uwagę na problemy, które mogą sprawić szczególną trudność osobom początkującym.

Sieci i problemy sieciowe

Glee Harrah Cady, Pat McGregor: Internet - od podstaw do mistrzostwa, tom I (tłum. Marzena Baranowska i Robert Filimonowicz). Komputerowa Oficyna Wydawnicza Help 1995, lic. SYBEX, Inc., str. 372, cena zbytu 20 zł.

Książka jest tłumaczeniem trzyczęściowego dzieła stanowiącego swoiste kompendium wiedzy o Internecie. W tomie pierwszym znajdują się informacje dla tych, którzy chcą korzystać z zasobów Internetu jako "konsumenci". Opisuje, jak można się dostać do Internetu, jaki sprzęt i jakie oprogramowanie jast do tego potrzebne, jak odnaleźć coś, co

nas interesuje, jak nawiązać kontakt z innymi ludźmi i jak się z nimi porozumiewać. Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich użytkowników sieci, niezależnie od ich stopnia zaawansowania. Materiał jest ułożony w taki sposób, aby wszystkim było łatwo znaleźć to, czego potrzebują.

Neal Koblitz: Wykład z teorii liczb i kryptografii (tłum. Wojciech Guzicki). Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Warszawa 1995, lic. Springer-Verlag, str. 285, cena det. 15 zł.

Książka opisuje zagadnienia matematyczne, które znalazły rozliczne zastosowania w nowoczesnych systemach przesyłania informacji poprzez sieci komputerowe. Jednak do zrozumienia omawianych tematów nie jest potrzebna wiedza matematyczna. W książce znajdziemy definicje wszystkich niezbędnych pojęć i dowody wielu prostych twierdzeń. Materiał jest podany w prosty i interesujący sposób, jest też ilustrowany licznymi przykładami. Czytelnik ma możliwość sprawdzenia nabytych wiadomości rozwiązując zamieszczone w każdym rozdziale ćwiczenia, do których poprawne odpowiedzi znajdują się na końcu książki.


TOP 200