Nowości w świecie serwerów kasetowych

Wprowadzono także nowe narzędzia analityczne, które kontrolują pracę serwera, poszukując błędów, a następnie przygotowują akcje (na przykład alerty) zanim poważne problemy się pojawią. Narzędzia te monitorują wydajność i pomagają przy strojeniu systemu.

W modułach Integrity zastosowano procesory Itanium 9300 Tukwila firmy Intel, moduły te są przystosowane do pracy w typowym chassis serwerów kasetowych serii 7000. Procesor Itanium Tukwila wykorzystuje tę samą architekturę połączeń QuickPath co najnowsze procesory serwerowe z rodziny Nehalem. Aby zmniejszyć koszty, zdecydowano się na wykorzystanie wielu elementów wspólnych - takich jak zasilacze czy wentylatory oraz niektóre podzespoły komunikacyjne - przy czym moduły blade Integrity przystosowane są do pracy razem z modułami ProLiant (serwery w architekturze x86) oraz StorageWorks (moduły storage) w jednym środowisku z centralnym zarządzaniem przy pomocy dotychczas używanych narzędzi, takich jak Onboard Administrator i Virtual Connect. Opracowano także BladeSystem Matrix dla platformy HP-UX, umożliwiając sprawne dostarczanie żądanych zasobów (serwerów, procesorów, zasobów storage). Wiąże się z tym aktualizacja dla HP-UX, wprowadzająca obsługę komponentu Insight Dynamics oraz usprawnienia wirtualizacji i zarządzania energią.

Szczegółowe wyniki wydajności Superdome2 nie zostały jeszcze ujawnione, wiadomo że najważniejszą konkurencją dla tych systemów są serwery z procesorami Power 7 firmy IBM. W odróżnieniu od maszyn IBM, serwery HP współdzielą wiele podzespołów z typowymi systemami x86 tej firmy, co może przekładać się na niższe koszty.

Cena kompletnego rozwiązania Superdome2 jeszcze nie została podana, ale nowe kasety Integrity są już dostępne i można je wykorzystać w nowej technologii Blade Link - z czterech serwerów kasetowych można uzyskać strukturę, którą HP określa jako pojedynczą logiczną maszynę o ośmiu gniazdach. Taka konfiguracja (BL890c i2) kosztuje od 31 tys. USD, wersja z czterema gniazdami - od 14 tys. USD.

HP-UX liderem w świecie Itanium

Obecnie HP-UX pozostaje jednym z niewielu ciągle rozwijanych korporacyjnych systemów serwerowych dla platformy Itanium. Zarówno Microsoft, jak i Red Hat, wycofały się z rozwijania swoich najnowszych systemów serwerowych dla tej platformy, przy czym ich udział był stosunkowo niewielki. Według Dana Regera, menedżera technicznego produktów serwerowych Windows w Microsofcie, Windows Server 2008R2 będzie ostatnią wersją, która obsługuje platformę IA-64. W przypadku firmy Red Hat, ostatnią wersją będzie Red Hat Enterprise Linux 5. W środowisku Itanium pracuje głównie HP-UX, ale wspierane są także OpenVMS (najnowsza wersja 8.4 ma się ukazać w tym roku) oraz NonStop.


TOP 200