Nowości targów CeBIT 2011

Od 1 do 5 marca odbywały się targi CeBIT, najważniejsze europejskie wydarzenie związane z IT, zarówno firmowym, korporacyjnym, jak i technologią dla końcowego użytkownika. Prezentujemy niektóre nowości, prosto z targów.

Nowy Atom N570

Nowości targów CeBIT 2011
Firma Intel zaprezentowała informacje na temat nowego procesora Atom N570. Jest to procesor przeznaczony dla netbooków, pierwsze takie komputery powinny pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym miesiącu. Procesor jest taktowany zegarem 1,66 GHz, zawiera 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, obsługuje pamięć DDR3. Pobór mocy przy pełnym obciążeniu to 8,5 W, zatem netbooki z nowym dwurdzeniowym Atomem powinny charakteryzować się porównywalnym czasem pracy na akumulatorach, do komputerów wyposażonych w jednordzeniowy procesor. Oczywiście czas pracy na bateriach zależy od wyposażenia, rozmiaru ekranu, sposobu jego podświetlenia i wykorzystywanych aplikacji - niektóre z netbooków działają nawet 12 godz. na jednym ładowaniu akumulatora przy prostych zadaniach, takich jak przeglądanie Internetu.

Nowości targów CeBIT 2011
Netbooki z procesorem N570 będą sprzedawane przez firmy Asustek, Samsung, Lenovo, przy czym niektóre z nich były już dostępne w hali Retail World.

Ciekawym zastosowaniem procesorów Atom jest wykorzystanie ich w serwerach, takich jak SeaMicro SM10000-64. Serwer ten wykorzystuje 256 procesorów Atom N570, przy czym obsługuje 64-bitowe rozszerzenia oraz wielowątkowość, dzięki której każdy rdzeń przetwarza dwa wątki równocześnie. Serwer taki sprawdzi się dobrze w zadaniach, które nie wymagają wysokiej wydajności pojedynczego rdzenia.

Software AG także w chmurze

Nowości targów CeBIT 2011
Firma Software AG wzbogaciła portfolio swoich rozwiązań o oprogramowanie przeznaczone do obsługi skomplikowanych zdarzeń. WebMethods Business Event umożliwi korelację pochodzących z różnych źródeł informacji o zdarzeniach, a także wykrywanie istotnych zależności i wzorców. Oprogramowanie to wykorzystuje zaawansowany motor analizy spływającego strumienia informacji, pozyskany razem z firmą Realtime Monitoring, kupioną na początku ubiegłego roku.

Wolfram Jost, CTO Software AG, mówi: "WebMethods Business Event próbkuje dostarczane informacje o zdarzeniach w sposób, który zapewnia powtarzalne i sprawdzalne wyniki. Dzięki temu na przykład oprogramowanie Aris MashZone, będzie mogło przedstawić wizualizację zdarzeń biznesowych w czasie rzeczywistym, na podstawie informacji nadchodzących z różnych systemów".

Oprócz wspomnianego narzędzia do analizy zdarzeń omawiane było oprogramowanie webMethods OneData, przeznaczone do zarządzania danymi na podstawie procesów biznesowych (Master Data Management - MDM), a pozyskane w ubiegłym roku razem z zakupem firmy Data Foundation.

Ponieważ przedsiębiorstwa coraz częściej korzystają z aplikacji w modelu cloud computing, zaplanowano specjalne wydanie webMethods oraz Aris sprzedawane właśnie w ten sposób. Oprogramowanie to będzie dostępne w trzecim kwartale bieżącego roku, przy czym będzie udostępniane w formie maszyny wirtualnej, przeznaczonej do uruchomienia w środowisku Amazon EC2 albo w prywatnej chmurze realizowanej za pomocą narzędzi firmy VMware. Jednym z elementów stoiska był symulator kokpitu samolotu odrzutowego.

Sales OnDemand w ofercie SAP

Nowości targów CeBIT 2011
Sales OnDemand jest częścią aplikacji dostępnych w modelu OnDemand, które mają być rozszerzeniem systemów ERP eksploatowanych w tradycyjnym modelu. Zadaniem tych aplikacji będzie uzupełnienie obsługi procesów biznesowych tych przedsiębiorstw, które już mają pakiet SAP, ale chciałyby skorzystać z modelu SaaS. Oprócz Sales OnDemand w tym modelu będzie sprzedawane także oprogramowanie związane z zarządzaniem kosztami oraz moduł kadrowy. Aplikacja ta nie będzie jednak miała wszystkich opcji tradycyjnie sprzedawanej wersji CRM, obejmie około 20% możliwości, ale są to najczęściej używane opcje, które wystarczają w ponad 80% przypadków.

Aplikacja Sales OnDemand będzie rywalem Salesforce.com oraz Microsoft CRM Online, jest kierowana do firm z sektora średnich przedsiębiorstw. Będzie bardzo dobrze zintegrowana z pozostałymi aplikacjami SAP, co jest jedną z najważniejszych zalet tego pakietu. Cena świadczenia usługi ma być bardzo konkurencyjna.

Chmury i Windows Phone od Microsoftu

Nowości targów CeBIT 2011
Microsoft w tym roku kładzie silny nacisk na technologie cloud computing. Oprócz informacji na temat usługi Azure, wydano narzędzie udostępniane w modelu cloud computing, przeznaczone do ochrony stacji roboczych. Windows Intune jest usługą, która wymaga instalacji klienta na każdej zarządzanej stacji roboczej, ale w zamian umożliwia centralne monitorowanie stanu stacji roboczych, zmian w sprzęcie i oprogramowaniu, aktualizacje, zarządzenie ochroną stacji roboczych, alertami oraz licencjami na oprogramowanie. Jedną z ważniejszych opcji jest integracja w jednym miejscu narzędzi do zarządzania aktualizacjami, ochroną antywirusową oraz zdarzeniami. Dzięki temu raporty, które przedtem wymagały zakupu dodatkowego oprogramowania, obecnie będzie można wykonać za pomocą narzędzi jednego producenta. Zarządzanie aktualizacjami nie wymaga instalacji Windows Server Update Services ani żadnych dodatkowych narzędzi, wszystko odbywa się za pomocą usługi dostępnej w modelu cloud oraz dostępnego dla niej klienta desktopowego.

Windows Intune współpracuje z Windows XP SP2/3, Windows Vista oraz Windows 7, usługa będzie udostępniona w modelu subskrypcji cloud jeszcze w tym miesiącu.

Na stoisku przedstawiano także telefony z systemem Windows Phone 7. Do tego systemu operacyjnego zostaną niebawem wprowadzone poprawki, między innymi nowa wersja przeglądarki internetowej, która będzie posiadać obsługę niektórych opcji HTML5, ponadto pojawi się obsługa schowka systemowego, by zapewnić opcję kopiuj-wklej między aplikacjami. Wsparcia technologii Adobe Flash na razie nie przewiduje się. System charakteryzuje się innym interfejsem użytkownika, od tego, który znany jest z telefonów Apple iPhone czy Google Android, integrując pocztę elektroniczną, sieci społecznościowe oraz użytkowników.

Telepresence od Huawei

Nowości targów CeBIT 2011
Na stoisku firmy Huawei zaprezentowano rozwiązania do wideokonferencji w wysokiej rozdzielczości. Na potrzeby konferencji niezbędne jest pasmo 3 megabitów dla pojedynczego strumienia HD (1080p), w tym także audio i informacje kontrolne, przy mniejszej rozdzielczości pasmo spada do 2 megabitów na strumień, możliwa jest także dalsza redukcja pasma kosztem jakości, ale nie jest to zalecane. Dzięki temu zestaw dwóch obrazów HD 1080 p zajmuje 6 megabitów pasma (w rozwiązaniu firmy Cisco jest to 10 megabitów). Telepresence wymaga dostosowania pomieszczenia oraz konfiguracji urządzenia do potrzeb konferencji, dlatego trudno oszacować jego cenę. Rozwiązania te są zgodne z produktami Cisco i Polycom.

Infrastruktura firmy Rittal

Nowości targów CeBIT 2011
Ciekawą ofertę zaprezentowała firma Rittal. Na stoisku oferowano najważniejsze portfolio - od typowych szaf, przez infrastrukturę zasilania i chłodzenia dla data center, aż do kompletnego zestawu urządzeń dla niewielkiej serwerowni przeznaczonej dla małych i średnich firm. Zamiast przebudowy całego pomieszczenia można zainstalować niewielkie urządzenie wielkości nieco większej lodówki, które zapewnia odprowadzenie ciepła od sprzętu IT umieszczonego w środku oraz ochronę go przed wpływami zmian temperatury czy wilgotności z zewnątrz.

IBM Watson przy otwarciu targów

Nowości targów CeBIT 2011
Firma IBM zaprezentowała szerokie portfolio swoich produktów - od storage'u przez serwery, w tym także Power 7, aż do oprogramowania. Najciekawszym produktem był jednak Watson - program, który ma za zadanie kojarzenie faktów na podstawie bardzo szerokiego zbioru informacji. W odróżnieniu od powszechnie znanych wyszukiwarek program ten rozpoznaje głos ludzki, przetwarza go, by analizować pytania, a dopiero potem udziela odpowiedzi, bazując na wyszukiwaniu słów, faktów i informacji obecnych w bardzo dużym zbiorze danych. Oprogramowanie to wygrało teleturniej Jeopardy, pracując przy tym na klastrze składającym się z około 2800 rdzeni IBM Power 7 i 16 terabajtów pamięci RAM. Program ten nie był połączony z Internetem. Oprogramowanie to może znaleźć swoje zastosowanie na przykład w medycynie, przy analizie zależności bardzo dużych zbiorów danych, gdzie wymagany czas odpowiedzi jest bardzo krótki.

Android w telefonach i tabletach

Najpopularniejszą platformą mobilną jest Android - na targach dominowała ona wśród telefonów klasy smartphone oraz tabletów. Dostawcami tych urządzeń były nie tylko duże firmy, takie jak MSI, Acer czy Samsung, ale także niewielkie chińskie firmy, które posiadają w swojej ofercie zaledwie kilka modeli telefonów z tym systemem. Firmy takie zazwyczaj zajmowały niewielkie stoiska. Niektóre z tych telefonów są potem sprzedawane pod różnymi markami.

Antywirus dla Androida

Nowości targów CeBIT 2011
Firma G Data, dostawca rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa, opublikowała informacje o najnowszym pakiecie antywirusowym przeznaczonym dla telefonów klasy smartphone oraz tabletów z systemem Google Android. Narzędzie G Data MobileSecurity będzie działać w tle, monitorując urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Wydanie testowe było dostępne w języku niemieckim, przedstawiano je na tabletach Samsung Galaxy Tab.

Antywirus ten jest pierwszym podejściem G Data do ochrony urządzeń z Androidem, wykorzystuje jedynie sygnatury do detekcji złośliwego oprogramowania. Dodatkowo posiada opcję, która wyświetla aplikacje, które mają dostęp do Internetu, wykonywania połączeń oraz wysyłania wiadomości SMS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200