Nowości rynkowe

Sprzętowe szyfrowanie danych w notebookach

Firma ST Electronics zaprezentowała obudowę szyfrującą dane, przeznaczoną do notebooków. W obudowie można umieścić typowy dysk twardy o rozmiarze 1,8 cala, przy czym szyfrowanie odbywa się całkowicie niezależnie od systemu operacyjnego. Po umieszczeniu obudowy w typowym laptopie korzystającym z dysków 2,5 cala rozwiązanie jest całkowicie przezroczyste dla systemu. Szyfrowanie odbywa się przy pełnej prędkości magistrali SATA, nie obciążając procesora komputera. Proces migracji do rozwiązania jest prosty - po zmianie dysku na szyfrowany i uruchomieniu kodu PIN wystarczy odtworzyć obraz systemu operacyjnego za pomocą dowolnego narzędzia (Ghost, TrueImage, partimage lub dowolne oprogramowanie backupowe) po podłączeniu poprzednio używanego dysku za pomocą przejściówki USB-SATA. Dane są szyfrowane przez algorytm AES z kluczem 128 lub 256 bitów (certyfikacja FIPS 140-2 level 1), start systemu z dysku wymaga podania kodu PIN, przy czym możliwe jest także dwuskładnikowe uwierzytelnienie z użyciem tokena USB. W przypadku utraty kodu PIN możliwe jest odzyskanie go za pomocą specjalnego kodu dostarczanego razem z obudową. Cena obudowy wynosi około 450 USD.

Nowe macierze Infortrend EonStor DS G

Zaprezentowane przez firmę Infortrend macierze EonStor DS G są przeznaczone dla średnich firm, oferując przepustowość 5500 Mbit/s przy odczycie i 3000 Mbit/s przy zapisie, dostarczając do 700 tys. operacji wejścia-wyjścia na sekundę. Macierze są wyposażone w magistralę Fibre Channel, obsługują rozszerzenie pojemności za pomocą półek dyskowych o wysokiej gęstości, osiągając do 240 napędów w szafie 30U.

Macierz, która zmienia rozmiar woluminów

Macierz Overland Storage SnapServer DX pracuje jako urządzenie NAS oraz SAN z użyciem protokołu iSCSI. Urządzenie to ma opcję dynamicznej zmiany przestrzeni dyskowej bez konieczności reformatowania zasobów, ponadto umożliwia przeprowadzane replikacji do zdalnego ośrodka przez sieć WAN, obsługuje także kopie migawkowe i kopie na wirtualne biblioteki taśmowe VTL. Macierz może być rozbudowana do 288 TB za pomocą półek dyskowych. Dodawanie dysków hot swap nie wymaga przerw w pracy systemu ani reformatowania woluminów, przy czym możliwa jest bardzo szybka dynamiczna zmiana powierzchni, przekazując nadmiar z jednego woluminu do drugiego. Macierze przeznaczone są do rozwiązań wirtualizacyjnych, serwerów Microsoft Exchange, SharePoint czy środowisk SQL, ale mogą obsługiwać także cyfrowe przetwarzanie dokumentów, usługi internetowe, konsolidację pamięci masowej i kopie bezpieczeństwa. Urządzenie integruje się z usługami katalogowymi oraz ze środowiskami Windows, UNIX/Linux i X. SnapServer DX1 4TB z maksymalną pojemnością 156 TB kosztuje 2414 USD, a najdroższe urządzenie SnapServer DX2 16TB z maksymalną pojemnością 288 TB kosztuje 7839 USD.

Backup od Della

Firma Dell zaoferowała portfolio rozwiązań składowania danych pod wspólną nazwą architektury Fluid Data. Nowe produkty w tej dziedzinie wykorzystują technologie pozyskane razem z zakupem firm Ocarina, Compellent oraz EqualLogic, to pierwsze urządzenie wyposażone w deduplikację danych. Dell w swoim rozwiązaniu wykorzystuje algorytmy dostosowane do danych opracowane przez firmę Ocarina, dzięki czemu mogą być skuteczniejsze od prostej kompresji za pomocą tego samego algorytmu. W ten sposób można efektywnie połączyć deduplikację i kompresję, by osiągnąć lepsze rezultaty od zastosowania każdej z nich z osobna.

Platforma składowania kopii bezpieczeństwa DR4000 według producenta umożliwia piętnastokrotną redukcję ilości składowanych danych, współpracując z macierzami Compellent, EqualLogic, PowerVault oraz DX6000. DR4000 jest kierowane do małych i średnich firm, jest oferowane w trzech wersjach: 40 TB, 81 TB i 135 TB. Dzięki kompresji i automatycznej deduplikacji w locie może przechować zasoby danych o znacznie większej pojemności źródłowej. Deklarowany przez producenta koszt składowania danych może spaść nawet do 0,25 USD za 1 GB. Urządzenie zawiera prosty model licencjonowania oprogramowania, który umożliwi wykorzystanie niektórych opcji w przyszłości, bez ponoszenia dodatkowych opłat licencyjnych.


TOP 200