Nowości rynkowe

Serwery Super Micro MicroCloud już od lipca w sprzedaży

Pierwsze komputery oznaczone SYS-5037MC-H8TR będą sprzedawane w chassis 3U, w którym dyski umieszczono z przodu, a szuflady serwerowe w tylnej części obudowy, co umożliwia niezależną ich wymianę. Chassis obsłuży 16 wymienialnych podczas pracy dysków 3,5 cala SATA, 8 kaset serwerowych, które można wkładać podczas pracy maszyny, oraz dwa po 1,6 kW każdy. te charakteryzują się maksymalną sprawnością 94%.

Serwer wykorzystuje płytę MB-X9SCD-F zaprojektowaną dla procesorów Xeon E3-1200 i chipsetu C204 firmy Intel, obsługując do 32 GB pamięci dla pojedynczego gniazda w modułach 8 GB. Pamięć pracuje z częstotliwością taktowania 1,07 GHz lub 1,33 GHz, przy czym gniazda można obsadzić także pamięciami 1 GB, 2 GB i 4 GB. Każdy moduł zawiera 2 porty SATA, 2 karty gigabit Ethernet (chipset 82580) i jeden dedykowany port LAN dla zarządzania węzłami IMPI. Szuflada serwerowa posiada pojedyncze gniazdo PCI-Express 2.0 x8 łączone za pomocą przejściówki, drugi taki port jest wykorzystywany przez kartę sieciową. Dyski można połączyć w macierz RAID-1.

Nowy serwer blade - Dell M915

Najnowszy serwer kasetowy firmy Dell - PowerEdge M915 - obsłuży do 48 rdzeni i jest przeznaczony do wirtualizowanego środowiska. Czterogniazdowy serwer będzie obsadzony procesorami Opteron 6100 firmy AMD, które mają do 12 rdzeni - według producenta, wysoka liczba rdzeni szczególnie dobrze będzie się sprawować przy obciążeniu bazami danych. W tym serwerze będzie można obsadzić także nowe procesory AMD Interlagos, które będą miały do 16 rdzeni.

Kaseta ta zawiera 4 porty 10G Ethernet, przy czym można będzie zainstalować w niej dodatkowe karty - agregowanie 6 portów pracujących z prędkością 10 gigabitów umożliwi bardzo szybki transfer danych. Serwer obsłuży do 512 GB pamięci RAM i do 2 TB wewnętrznej przestrzeni storage. Obsługiwane systemy to: Windows Server, Red Hat Enterprise Linux oraz Novell SuSE Linux Enterprise Server, serwer jest dostarczany z kartą SD zawierającą preinstalowany hypervisor ESXi firmy VMware, ale dostępna jest także opcja z oprogramowaniem Microsoft Hyper-V oraz Citrix XenServer. Cena M915 zaczyna się od 3500 USD, serwer ten jest zgodny z obudową M1000e. Maksymalnie rozbudowana obudowa będzie zawierać wtedy 384 rdzenie.

Akcelerator GPU Nvidia Tesla M2090

W zastosowaniach wymagających bardzo dużej mocy obliczeniowej można wykorzystać akcelerację GPU. Jedną z najmocniejszych kart przeznaczonych do tego celu jest Nvidia Tesla M2090. Posiada ona 512 rdzeni pracujących z częstotliwością taktowania 1,3 GHz i w porównaniu do swojego poprzednika M2070 (448 rdzeni) jest o 30% szybsza. Deklarowana przez producenta szczytowa wydajność M2090 to około 1,3 teraflopsa, karta obsłuży do 6 GB pamięci RAM. Typowym zastosowaniem tego akceleratora są komputery dużej mocy, pracujące w instytucjach naukowych, inżynierskich oraz rządowych.

Karta ta będzie sprzedawana w serwerach takich jak HP ProLiant SL390 G7.

Technologia światłowodowa firmy Ciena w Warszawie

W ubiegłym tygodniu odbyła się prezentacja rozwiązań sieciowych firmy Ciena, przedstawianych w mobilnym laboratorium. Tematem przewodnim były zagadnienia konstrukcji i eksploatacji sieci klasy operatorskiej oraz górnego segmentu Enterprise, przy zachowaniu odporności na awarie. Zaprezentowane urządzenia symulowały pracę światłowodowej sieci w topologii kraty z dynamicznym przywróceniem połączenia inną drogą w przypadku awarii. Elementem pokazu było także zarządzanie usługami transmisji danych usług w sieci: konfiguracja tunelu usługowego z gwarancją lub ograniczeniem pasma, pokaz przywrócenia łącza za pomocą autokonfiguracji nowej ścieżki. Przywrócenie łączności odbyło się w czasie poniżej sekundy przy jednoczesnej transmisji wideo wysokiej rozdzielczości.

Jednym z elementów pokazu były karty o programowanych wyjściach, które służą do koncentrowania usług w jednym światłowodzie oraz pasywnie chłodzone koncentratory przeznaczone do budowy sieci Metro Ethernet. Oprócz urządzeń przeznaczonych do typowych szaf przemysłowych przedstawiono również koncentrator usługowy z krosownicą światłowodowo-miedzianą umieszczony w odpornej na warunki atmosferyczne obudowie. Typowym miejscem montażu takiego urządzenia jest ściana na zewnątrz budynku, miejsce na konstrukcji nośnej lub maszcie radiolinii.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200