Nowości rynkowe

Cienki klient z wideotelefonem

Nowości rynkowe

Na konferencji Cisco Forum 2011 firma Intertrading Systems Technology zaprezentowała rozwiązanie łączące cienkiego klienta z wideotelefonią IP. Telefon ten ma wbudowanego klienta, który we współpracy ze środowiskiem Cisco Call Manager, Citrix XenDesktop i XenApp umożliwia korzystanie z firmowych aplikacji bez konieczności instalacji komputera biurkowego. Klient ten integruje się z firmową telefonią IP, a także ze środowiskiem cienkiego klienta. Demonstrowane rozwiązanie składało się z telefonu-klienta, do którego podłączono monitor, klawiaturę i myszkę, serwerów Cisco UCS, na których pracowało oprogramowanie firmy Citrix oraz storage firmy NetApp. Dla minimalizacji liczby kabli łączących poszczególne elementy, interconnect został zrealizowany za pomocą Fibre Channel over Ethernet z prędkością 10 Gbit/s.

Przedstawiony wideotelefon-terminal to Cisco Unified IP Endpoint 9971, jest to przedpremierowy pokaz nowej technologii, która pojawi się na rynku w najbliższym czasie. Połączenie terminala i wideotelefonu umożliwi uproszczenie infrastruktury firmowej oraz poprawę zarządzania desktopami, a także wpłynie na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Cienki klient wbudowany w CUIE 9971, oprócz obsługi typowych aplikacji dostarczanych za pomocą oprogramowania firmy Citrix oraz usług terminalowych udostępnianych przez Windows Server, potrafi wyświetlić strumieniowany przekaz wideo, a całe urządzenie może być zasilane przez kabel sieciowy, z wykorzystaniem Power over Ethernet. Możliwa jest także integracja telefonii VoIP z aplikacją firmową, która będzie pracować w sesji klienta, wyświetlanej na monitorze dołączonym do tego urządzenia.

Firefox 4

We wtorek odbyła się premiera najnowszej wersji przeglądarki 4. Oprogramowanie to zyskało sobie przychylność internautów, gdyż w ciągu pierwszej doby zanotowano ponad 5 mln pobrań. Największą popularnością cieszyło się w Europie (40,15% pobrań), w Ameryce Północnej (31,96%) oraz w Azji (17,61%).

Najnowsza wersja Internet Explorera jest przeznaczona wyłącznie dla systemów i Windows 7, tymczasem Firefox 4 obsługuje także Windows XP, oferując przy tym akcelerację sprzętową również w tym systemie. Aby było to możliwe zarówno w Windows Vista/7, jak i w starszym Windows XP, programiści wykorzystują odwołania do API Direct2D i Direct3D (obecnych w najnowszych wydaniach Windows), a także tylko Direct3D, które to API występuje w Windows XP. Decyzja o obsłudze akceleracji sprzętowej w Windows XP wynika z bardzo wysokiego rynkowego udziału tego systemu - 40-50% ogółu komputerów dołączonych do Internetu. Badanie firmy Net Applications za ostatni miesiąc wskazuje na udział sięgający 61% wszystkich komputerów z systemem Windows, gdy Windows Vista i 7 razem mogą się poszczycić udziałem rzędu 38%.


TOP 200