Nowości rynkowe

IBM kupi firmę Tririga

Aby uzupełnić portfolio narzędzi do zarządzania inteligentnymi budynkami (Smarter Buildings), firma IBM zdecydowała się kupić przedsiębiorstwo Tririga. Według szacunków IBM, przedsiębiorstwa wydają około 30% swoich rocznych budżetów na utrzymanie i zarządzanie budynkami. Jest to druga, po płacach personelu, najpoważniejsza pozycja kosztów przedsiębiorstw. Aby zmniejszyć te koszty, opracowuje się technologie analizujące zużycie energii elektrycznej oraz sprawność działającego sprzętu.

Oprogramowanie oferowane dotąd przez firmę Tririga będzie dołączone do pakietu Smarter Buildings, który zawiera na przykład IBM Maximo Asset Management - platformę zarządzania instalacją, specyfikacjami, monitorowaniem, konserwacją oraz kontraktami z dostawcami i umożliwiającą planowanie prac i zapasów.

Narzędzia Tririga obejmują Real Estate Portfolio Management, które śledzi bieżące wykorzystanie zasobów budynku i umożliwia prognozowanie użycia i potrzeb w przyszłości, Capital Project Management rejestruje stan bieżący budynków i umożliwia szacowanie prac związanych z naprawą infrastruktury. W ofercie firmy Tririga znajduje się także oprogramowanie do monitorowania kosztów i zużycia mediów, takich jak woda, energia elektryczna i cieplna.

Transakcja zostanie sfinalizowana w połowie bieżącego roku, szczegóły nie zostały ujawnione.

Nowy storage dla systemów VMware

Nowości rynkowe

Firma Tintri zaprezentowała macierz, dedykowaną dla środowiska wirtualizacyjnego VMware, która oferuje abstrakcję zasobów storage zamiast plików i zasobów blokowych określanych przez numery LUN. Podejście to sprawia, że operacje storage wykonywane są sprawniej i szybciej, gdy po stronie składowania danych wykorzystywane jest specjalnie optymalizowane urządzenie. Według Tintri, zysk wydajności może osiągać 20-30% w typowych przypadkach, nawet do 80% w skrajnych warunkach.

VMstore T440 jest wieloprocesorowym serwerem platformy x86, montowanym w typowej szafie i zajmującym 4U, korzystającym z interfejsu NFS do komunikacji z hostem VMware. W serwerze vCenter jest widoczny jako pojedyncza instancja składowania danych.

Maszyna ta jest hybrydową macierzą dyskową, wykorzystującą 15 bezpośrednio łączonych dysków 3,5 cala 7200 obr./min SATA o pojemności 1 TB każdy oraz 9 dysków SSD MLC o pojemności 160 GB. Dla podwyższenia odporności na awarie, stosowany jest poziom RAID-6 z gorącą rezerwą dysków mechanicznych oraz półprzewodnikowych. Dostarczana pojemność to 8,5 TB, przy czym jest ona podzielona na dwa poziomy (tier). Urządzenie obsługuje deduplikację inline.

System plików tego urządzenia używa warstwy abstrakcji i mapuje żądania I/O bezpośrednio z dyskiem, na którym się one odbywają, zatem jedyną warstwą abstrakcji jest ten wirtualny dysk. Dodatkową zaletą systemu plików Tintri jest rozwiązanie problemów z dyskami SSD MLC, takich jak okresowe wzrosty opóźnień. Macierz Tintri T440 kosztuje ok. 65 tys. USD.


TOP 200