Nowości rynkowa

Macierze HP 3PAR z dyskami SSD

Najnowsza platforma macierzy dyskowych 3PAR P10000 może być skonfigurowana w taki sposób, by korzystać wyłącznie z dysków SSD albo łączyć pamięć półprzewodnikową ze znacznie mniejszą liczbą dysków mechanicznych. Konfiguracja wykorzystująca dyski SSD jest przeznaczona do przyspieszenia aplikacji uruchamianych w chmurze oraz do usprawnienia pracy wirtualizowanych centrów przetwarzania danych. HP oferuje także oprogramowanie 3PAR Adaptive Optimization, które może wyeliminować manualny podział danych na poszczególne warstwy (tier). Macierz HP 3PAR P10000 w opcji SSD kosztuje od 350 tys. USD. Obsłuży do 512 modułów dyskowych z pamięcią półprzewodnikową.

Akcelerator danych Fusion-io

Firma Fusion-io zaoferowała rozwiązanie ION Data Accelerator przeznaczone do usprawnienia wydajności centrów przetwarzania danych. Narzędzie to w połączeniu z kartami SSD ioMemory ma za zadanie wykonać ponad 1 mln IOPS (operacji wejścia/wyjścia na sekundę) przy paśmie do 6 GB na sekundę i opóźnieniach poniżej 0,06 milisekundy. Oprócz wysokiej wydajności rozwiązanie to ma bardzo ważną cechę - w przypadku awarii zasilania lub serwera zapewnia ochronę danych.

Obecnie Fusion-io oferuje narzędzie, które umożliwia wykorzystanie standardowego serwera x86 jako wysoko wydajnej platformy składowania danych, która może zastąpić komercyjne macierze, będąc jednocześnie tańszym i sprawniejszym rozwiązaniem.

Jak podaje Fusion-io, rozwiązania te są wdrożone produkcyjnie u dwunastu klientów zainteresowanych testowaniem nowej technologii, a do sprzedaży trafi jesienią 2012 r. Moduły Fusion-io są oferowane w serwerach takich firm, jak: IBM, Dell czy HP.

Optymalizacja ruchu przychodzącego w urządzeniach Riverbed

Producent urządzeń Steelhead, przeznaczonych do optymalizacji ruchu sieciowego, wprowadził opcję zarządzania jakością usług (Quality of Services - QoS) także dla ruchu przychodzącego. Zadaniem filtra zarządzającego ruchem, jest poprawa wydajności aplikacji biznesowych, dzięki wprowadzeniu priorytetu dla ruchu, który jest wrażliwy na opóźnienia i wymaga ochrony pasma transmisji.

Kontrola ruchu przychodzącego staje się kluczowym dodatkiem dla usług w chmurze publicznej lub aplikacji komunikacyjnych, takich jak VoIP czy firmowe wideo, występujących razem z masowym ruchem pochodzącym z Facebooka czy YouTube.

Probox - Dropbox dla korporacji

Firma Proact, integrator rozwiązań składowania danych, zaoferowała nową usługę współdzielenia plików i zasobów przez internet, przeznaczoną dla korporacji. W odróżnieniu od usług, takich jak Google Drive, Dropbox czy Microsoft SkyDrive, usługa ta była zaprojektowana od początku pod kątem korporacji, które chcą za jej pomocą prowadzić synchronizację zasobów bez konieczności stosowania pamięci USB lub usług online o wątpliwej kontroli nad przechowywanymi plikami. Probox oferuje 20 GB dla każdego pracownika, wprowadzając automatyczną synchronizację danych do zasobów przechowywanych w data center usługodawcy. Synchronizacja odbywa się szybko, zawartość jest szyfrowana za pomocą standardowego algorytmu AES z kluczem 256 bitów. Zasoby są składowane w infrastrukturze FlexPod wykorzystującej technologię firm NetApp, Cisco i VMware, ochronę zapewnia oprogramowanie Trend Micro.

Wirtualna macierz iSCSI HP LeftHand P4000

Wprowadzona przez HP macierz LeftHand P4000 bazuje na platformie oprogramowania SAN/iQ 9.5. Rozwiązania te są oferowane w formie zainstalowanej w różnych serwerach HP ProLiant albo w formie maszyny wirtualnej P4000VSA. Maszynę wirtualną można uruchomić zarówno w środowisku VMware vSphere, jak i Microsoft Hyper-V, przy czym proces instalacji odbywa się albo za pomocą importu z formatu OVF (Open Virtualization Format) albo przy wykorzystaniu kreatora instalacji.

Scenariusz wykorzystania P4000VSA zakłada użycie dowolnego zasobu storage (w tym dysków bezpośrednio dołączonych do serwerów) do utworzenia redundantnej puli zasobów, co jest szczególnie przydatne w małych firmach. W innym zastosowaniu maszyna wirtualna może posłużyć do asynchronicznej replikacji danych z małego biura zdalnego lub wykorzystać dowolne zasoby storage, które może połączyć hypervisor.

Obecne ograniczenia P4000VSA obejmują maksymalną przestrzeń 10 TB (w postaci nie więcej niż pięciu dysków po 2 TB) i brak obsługi wielordzeniowych procesorów.

Deduplikacja i replikacja w macierzach SSD firmy Violin Memory

Violin Memory, producent ultraszybkich macierzy z pamięcią półprzewodnikową, zamierza wprowadzić do swoich urządzeń opcje deduplikacji, thin provisioning, obsługę kopii migawkowych włącznie z klonowaniem maszyn wirtualnych, replikację dla celów disaster recovery, a także inne możliwości spotykane dotąd w macierzach dyskowych klasy midrange i Enterprise. Sprzedawane obecnie macierze półprzewodnikowe Flash Memory Array konkurują z macierzami dyskowymi głównie w segmencie baz danych oraz aplikacji biznesowych o skrajnie wysokim obciążeniu wejścia/wyjścia.

Wiceprezes firmy Violin Memory, Narayan Venkat, uważa, że dzięki obniżce kosztów pamięci SSD, półprzewodnikowe macierze są już porównywalne pod względem ceny zakupu z macierzami dyskowymi z dyskami mechanicznymi, ale oferują od trzech do czterech razy lepszą wydajność. Macierze serii 6000 są sprzedawane przez firmę HP pod nazwą VMA (Violin Memory Array).

Obsługa opcji spotykanych w macierzach z dyskami mechanicznymi zostanie wprowadzona do urządzeń Violin Memory przez aktualizację oprogramowania, co nastąpi w czwartym kwartale bieżącego roku. Firmware dla macierzy został opracowany przy współpracy z firmą Symantec, której stos oprogramowania został przystosowany do implementacji w środowisku macierzy Violin Memory. Większość opcji będzie dostępna dla dotychczasowych użytkowników bez dodatkowych opłat, z wyjątkiem replikacji oraz kilku dodatkowych możliwości.

EMC Symmetrix dla komputerów klasy mainframe

Najnowsza macierz dyskowa EMC DLm8000 jest przeznaczona do współpracy z komputerami klasy mainframe. W odróżnieniu od poprzednich konstrukcji DLm1000, 2000 i 6000, które były zbudowane na podstawie technologii rozwiniętej w urządzeniach Data Domain oraz VNX, konstrukcja macierzy opiera się na EMC VMAX. Dla komputera mainframe jest widoczna jako standardowa biblioteka taśmowa, ale oferuje znacznie wyższą wydajność, szczególnie przy odtwarzaniu po awarii. Wbudowaną funkcjonalność deduplikacji zapewnia oprogramowanie, kompresja zrealizowana jest sprzętowo. Surowa pojemność bez deduplikacji wynosi 1,8 PB, ale uwzględniając przeciętny współczynnik uzysku powierzchni w typowym środowisku, w którym macierz ta będzie pracować, jej użyteczna pojemność po deduplikacji i kompresji osiągnie około 6 petabajtów.

Biblioteka dyskowa łączy się z komputerami mainframe za pomocą protokołu FICON (IBM Fibre Connectivity), dla komputera jest widoczna jako biblioteka klasy 3480, 3490 lub 3590 firmy IBM, z emulacją do 2048 napędów taśmowych. Dzięki wysokiej liczbie emulowanych wirtualnych napędów można uniknąć przesuwania w czasie zadań wsadowych ze względu na to, że wszystkie dostępne napędy są przypisane do backupu lub innych zadań.

Nowością jest możliwość replikacji danych przez sieć IP ze źródłowego komputera klasy mainframe do jednego lub dwóch ośrodków rezerwowych. W ten sposób można replikować dowolną część zapisanych taśmowych kopii bezpieczeństwa, określając przy tym priorytet operacji przesyłania danych przez WAN. Replikacja ta odbywa się synchronicznie za pomocą technologii EMC Symmetrix Remote Data Facility (SRDF). Maksymalna przepustowość DLm8000 wynosi 2,7 GB/s, w mniejszym modelu DLm6000 wynosi ona 2 GB/s.

Podobnie jak mniejsze macierze EMC, DLm8000 oferuje obsługę RAID-6, by ochronić dane w przypadku awarii dysków - nawet jednoczesne uszkodzenie dwóch dysków nie powoduje utraty danych. Wszystkie cztery macierze z serii DLm są zarządzane za pomocą tego samego interfejsu.

Sprzedaż DLm8000 rozpocznie się w czwartym kwartale 2012 r., cena urządzeń wraz z kontraktem serwisowym jeszcze nie została podana.

Macierze Nimble w modelu scale-out

Niewielka firma Nimble, specjalizująca się w nowoczesnych macierzach SSD, zaoferowała nowe produkty Nimble Storage w modelu scale-out, przeznaczone do środowisk wirtualizacji desktopowej VDI, silnie obciążonego przetwarzania transakcyjnego oraz baz danych. Macierze te działają już z nową wersją systemu operacyjnego Nimble OS 2.0, obsługują półki dyskowe serii ES, które umożliwiają podwyższenie wydajności przez dodanie dysków oraz modułów procesorów. Dostępna jest także seria CS400, w której skalowalna jest tylko pojemność.

Macierz CS420 zawiera dyski mechaniczne o surowej pojemności 12 TB oraz półprzewodnikowe o pojemności 320 GB, model CS440 oferuje 24 TB w dyskach mechanicznych i 640 GB pamięci Flash. Najwyższy model CS460 dostarczy 48 TB surowej pojemności dysków mechanicznych i 1,2 TB pamięci Flash. Półki rozszerzeń serii ES zapewnią dodatkowo pojemności od 15 TB do 45 TB, przy czym zasoby mechaniczne są zawsze uzupełniane przez szybkie pule pamięci SSD w tym samym urządzeniu.

Nowe macierze można dołączyć do kontrolerów CS200 bez przerywania pracy systemu, przy czym Nimble OS 2.0 obsługuje klastrowanie w modelu scale-out.

Cena nowych macierzy jeszcze nie została podana.

Optymalizacja WAN Silver Peak zintegrowana z hypervisorem

Silver Peak, dostawca rozwiązań przeznaczonych do optymalizacji sieci WAN, opracował sposób integracji swojego środowiska z hypervisorem VMware vSphere. Integracja narzędzi optymalizacyjnych umożliwia zarządzanie nimi z konsoli hypervisora. Wtyczka o nazwie Agility została zaprezentowana na konferencji Vmworld, a jej finalna wersja znajdzie się w sprzedaży do końca 2012 r.

Nowa funkcjonalność korzysta z technologii wirtualnych przełączników sieciowych pozyskanej przez VMware po zakupie firmy Nicera. Dzięki możliwościom technicznym integracja z optymalizatorem WAN okazała się nie tylko ciekawostką techniczną, ale rozwiązaniem produkcyjnym. Wdrożenie takiej optymalizacji nie wymaga zmian w warstwie fizycznej sieci, do pracy wystarczy pojedyncza instancja wirtualnej maszyny optymalizatora Silver Peak (VXOA) na host oraz zainstalowanie Agility.

Wtyczka Agility będzie docelowo dostępna także dla platform Xen, KVM i Hyper-V.

Narzędzie Microsoftu do analizy bezpieczeństwa programów

Microsoft wydał darmowe narzędzie Attack Surface Analyzer 1.0, które ułatwia administratorom sieci i specjalistom bezpieczeństwa ocenę, w jakim stopniu nowo zainstalowane oprogramowanie może wpływać na bezpieczeństwo systemu Windows. Narzędzie to poszukuje klas o znanych podatnościach, które mogłyby zostać wprowadzone przez pliki, kontrolki ActiveX, klucze rejestru oraz usługi i parametry uruchomienia tworzone lub zmieniane przez oprogramowanie. W ten sposób można zidentyfikować także pliki wykonywalne, klucze rejestru lub procesy o słabych ustawieniach list kontroli dostępu (ACL), wykryć procesy, które nie oznaczają regionów pamięci jako niewykonywalnych (NX), co mogłoby skutkować omijaniem zabezpieczenia DEP. Dodatkowo narzędzie identyfikuje procesy o bardzo szybkim czasie restartu, które mogłyby ominąć zabezpieczenie randomizacji przestrzeni adresów (ASLR).

Oprogramowanie od stycznia 2011 r. było dostępne w wersji beta i używane wewnętrznie przez deweloperów Microsoftu. Obecnie narzędzie jest udostępniane w wersji dla systemów 32- i 64-bitowych, obsługuje Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8, a także Windows Server 2012.


TOP 200