Nowości pomiarowe Agilent

Do cyfrowego analizatora telekomunikacyjnego DCA (digital communications analyzer) Agilent 86100A Infinium jego producent - Agilent Technologies - oferuje nowe oprogramowanie wewnętrzne (A.03.00) oraz pięć nowych modułów, z których każdy ma dwa kanały optyczne.

Do cyfrowego analizatora telekomunikacyjnego DCA (digital communications analyzer) Agilent 86100A Infinium jego producent - Agilent Technologies - oferuje nowe oprogramowanie wewnętrzne (A.03.00) oraz pięć nowych modułów, z których każdy ma dwa kanały optyczne. Nowe oprogramowanie umożliwia równoczesną pracę z wieloma bazami danych, a co za tym idzie - obserwację diagramów oka we wszystkich czterech kanałach równocześnie.

Na rynku widać szybki rozwój niedrogich, szerokopasmowych urządzeń optycznych używanych do bardzo krótkich połączeń - VSR (very-short-reach). Rozwiązania niestandardowe - PSI (proprietary system interconnects) są stosowane do połączeń między poszczególnymi elementami (np. kartami czy stojakami) urządzeń tego samego producenta. Standardowe rozwiązania używane do krótkich połączeń to systemy, takie jak: Optical Internetworking Forum (OIF), OC192 i OC193, InfiniBand, Fiber Channel czy Gigabit Ethernet. Wiele z tych interfejsów wykorzystuje równoległe elementy optyczne.

Nowości te pozwalają zmniejszyć koszt testowania w następujących przypadkach:

równoległe testowanie kart liniowych urządzeń pracujących w sieciach;

testowanie równoległych komponentów optycznych - nadajników, odbiorników i transceiverów;

testowanie kart liniowych urządzeń sieciowych za pomocą równoległych urządzeń optycznych VSR;

testowanie wieloportowych komutatorów oraz multiplekserów i demultiplekserów;

równoległe testowanie szeregowych komponentów optycznych - nadajników, odbiorników i transceiverów.

Wzrost przepustowości zależy od konkretnego zastosowania, ale można powiedzieć, że w typowym przypadku testowania nadajnika czterokanałowego przepustowość wzrasta średnio trzykrotnie. Zasadnicze znaczenie ma fakt, że dane są najpierw pobierane z czterech kanałów równocześnie, a następnie są wykonywane pomiary.

Przyrządy z serii PNA to zintegrowane, wyspecjalizowane analizatory sieci, do testowania komponentów. Nadają się do stosowania w placówkach badawczo-rozwojowych i w produkcji.

Obecnie seria ta zostaje rozszerzona o następujące modele:

2-portowe na pasma 3, 6 i 9 GHz (Agilent E8801/2/3A);

3-portowe na pasma 3, 6, i 9 GHz (Agilent N3381/2/3A), z pełną, 3-portową korekcją błędów, umożliwiające dokładny pomiar wszystkich 9 parametrów S w takich urządzeniach, jak dupleksery i sprzęgacze;

2-portowy na pasmo 50 GHz (Agilent E8364A), przeznaczony do testowania infrastruktury sieci bezprzewodowych oraz elementów używanych w technice kosmicznej, lotniczej i satelitarnej;

Wszystkie przyrządy wyposażono w kolorowe ekrany TFT, szybkie źródło z syntezą częstotliwości oraz moduł do pomiaru parametrów S. Możliwe jest określanie charakterystyk komponentów czynnych i biernych, w funkcji częstotliwości i mocy. Powszechnie znany interfejs Windows skraca proces uczenia się obsługi przyrządu.

Funkcja Agilent Update Service Software pozwala na uaktualnienie oprogramowania przyrządu przez Internet. Rozwiązywanie problemów napotykanych przy pomiarach odbywa się także za pomocą internetowych narzędzi diagnostycznych.

Przyrządy z tej serii wyposażane są m.in. w oprogramowanie do strojenia filtrów, funkcje pomiarów urządzeń i elementów symetrycznych oraz wieloportowe moduły pomiarowe. Programiści mają dostęp do tych i innych gotowych modułów za pośrednictwem interfejsów COM/DCOM lub SCPI.

Seria analizatorów obwodów Agilent ENA (E5070A, E5071A) jest przeznaczona do kontroli produkcji masowej pasywnych komponentów RF, wykorzystywanych w przenośnych urządzeniach bezprzewodowych. Analizatory te zapewniają możliwości testowania komponentów wieloportowych i zrównoważonych. Możliwe są pomiary takich elementów jak sprzęgacze, zwrotnice (dipleksery) czy filtry SAW (Surface Acoustic Wave).

Podstawowe parametry serii ENA:

modele o pasmach: 300 kHz - 3 GHz (E5070A) i 300 kHz - 8,5 GHz (E5071A);

dynamika portów pomiarowych - 125 dB;

szumy portów - 0,001 dBrms (przy pasmie filtru 3 kHz);

dostępne 2, 3 lub 4 w pełni skalibrowane porty pomiarowe;

pomiary zrównoważone do interpretacji parametrów S (Scattering Parameters) w trybie mieszanym z zastosowaniem szybkiego procesora;

wbudowane funkcje symulacji układów dopasowujących do testowanych komponentów;

wyświetlanie do dziewięciu śladów z każdego z sześciu kanałów pomiarowych;

interfejs graficzny Windows;

10,4-calowy kolorowy ekran LCD (ekran dotykowy dostępny jako opcja);

programowanie przez interfejs COM bądź za pomocą języka SCPI;

wbudowany Microsoft Visual Basic (VBA);

interfejs do automatycznego podajnika elementów;

interfejsy: GPIB, 10/100Base-T Ethernet, VGA, Centronics, oraz dwa porty USB.

Funkcje analizy i pomiaru przyrządu są dostępne przez interfejsy dla programistów. Kompilator VBA umożliwia szybkie tworzenie programów testujących oraz konfigurowanie przyrządu w celu integracji analizatorów w systemach ATE tudzież dopasowania interfejsu operatora do jego wymagań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200