Nowości na targach WiMAX World

W dniach od 10 do 12 października w Bostonie (USA) odbędzie się konferencja WiMAX World, na której wielu producentów rozwiązań bezprzewodowych zaprezentuje swoje nowe produkty: chipsety, stacje bazowe i interfejsy radiowe instalowane po stronie klienta.

Na konferencji dominować będą rozwiązania oparte na dwóch standardach: IEEE 802.16d (stałe połączenia radiowe) i IEEE 802.16e (połączenia obsługujące mobilnych użytkowników). Szczególnie dużym zainteresowaniem będą się cieszyć produkty WiMAX wspierające mobilnych użytkowników. WiMAX Forum zapowiada, że w styczniu 2007 przystępuje do testowania pierwszych rozwiązań IEEE 802.16e, sprawdzając czy spełniają określane wymagania techniczne i są ze sobą zgodne. A oto pięć wybranych firm, które zaprezentują na konferencji swoje nowe rozwiązania WiMAX:

1. Airspan: firma zapowiada, że w najbliższych miesiącach wprowadzi na rynek nowe stacje bazowe linii HiperMAX. Będą to urządzenia oparte na dwóch technologiach: multipleksowanie z podziałem częstotliwości oraz multipleksowanie z podziałem czasu. Rozwiązania typu Fixed WiMAX będą dostępne w wersjach wspierających każdą z tych technologii, a rozwiązania typu Mobile WiMAX będą oparte wyłącznie na technologii wykorzystującej multipleksowanie z podziałem czasu.

2. Alvarion: firma przygotowała nowe stacje bazowe 802.16e o nazwach BreezeMAX 2300 i 2500, wykorzystujące częstotliwości 2,3 i 2,5 GHz (dostępne w USA).

3. Aperto Networks: firma zmodyfikowała stację bazową PacketMAX 5000 (wspierającą stałe połączenia WiMAX), tak aby mogła również wspierać mobilnych użytkowników. Będzie to możliwe po zainstalowaniu w stacji specjalnego modułu oraz oprogramowania WaveCenter, które może zarządzać połączeniami 802.16e.

Nowości na targach WiMAX World

Stacja bazowa PacketMAX 5000 (Aperto)

4. Sequans Communications: firma zademonstruje na konferencji chipsety obsługujące połączenia 802.16e. Będą to chipsety przeznaczone do budowania energooszczędnych interfejsów radiowych instalowanych po stronie mobilnych klientów: mini karty PCI Express, moduły SDIO, urządzenia USB oraz karty PCMCIA.

5. Stella Doradus: irlandzka firma specjalizująca się w produkcji anten. Stella zaprezentuje na targach specjalną antenę do instalowania w stacjach bazowych WiMAX. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że anteną można sterować zdalnie (położenie), zwiększając w ten sposób jej wydajność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200