Nowości konstrukcji napędów dyskowych

Według dzisiejszych szacunków standardową pojemnością dysków w 2000 roku będzie 100 GB.

Według dzisiejszych szacunków standardową pojemnością dysków w 2000 roku będzie 100 GB.

Jeszcze parę lat temu, w roku 1990, dysk twardy o zawrotnej pojemności 40 MB był marzeniem niejednego posiadacza PC. Dzisiejsze dyski mają pojemność co najmniej 500 MB i coraz częściej wkraczają w obszary gigabajtowe.

Według analityków rynku HDD, tempo wzrostu pojemności przeciętnego dysku twardego wynosi obecnie 60% rocznie, podczas gdy w latach 1956-1991 wzrost ten wynosił zaledwie ok. 30% rocznie.

Główną przyczyną tak niezwykłego wzrostu pojemności produkowanych napędów są opracowane w ostatnich pięciu latach nowe technologie - w tym dwie najważniejsze: MR i PRML. Większość współczesnych konstrukcji ma możliwość zapisu danych na bardzo małym obszarze dzięki głowicom MR (Magneto-Rezystancyjnym, technika opracowana przez IBM) i korzysta z eliminacji błędów powstających w trakcie odczytu danych za pośrednictwem algorytmu PRML (Partial Response Maximum Likelihood).

A oto przegląd kilku najnowszych konstrukcji napędów dysków twardych, opracowanych przez głównych producentów tych urządzeń. Warto wśród nich zwrócić uwagę na nietuzinkowe rozwiązania napędów 5,25" firm Quantum i Seagate, a także wiele nowych modeli 2,5 i 3,5" napędów o gigabajtowych pojemnościach.

Napędy Fujitsu

Firma Fujitsu zaprezentowała w kwietniu i maju br. nowe modele napędów dyskowych z rodziny Allegro - są to 3,5" dyski, które korzystając z technologii MR i PRML oferują duże pojemności i dobre właściwości użytkowe nadające się np. dla zastosowań multimedialnych czy audio-wideo.

Dyski serii Allegro M295x zapewniają transfer wewnętrzny 9,9-14 MBps przy 7200 obr./min. Wyposażone są w łącze SCSI-2 lub Fast Wide SCSI i zbudowane z 3-5 talerzy, dzięki czemu ich wysokość wynosi tylko 1". Oferowane pojemności to 2,4-4,4 GB (ceny odpowiednio od 830 do 1300 USD).

Z kolei napęd M2949 posiada pojemność 9,1 GB przy wysokości 1,6" - pozostałe parametry, takie jak w modelach M295x. Jest to konstrukcja, która kosztuje ok. 2200 USD.

Nowy dysk firmy Maxtor - model 7200 AP

W marcu br. firma Maxtor wprowadziła na rynek pierwszy, 3-talerzowy napęd 3,5" o pojemności 2 GB. Napęd 7200 AP/A wyposażony w interfejs EIDE, 2 GB pojemności (po sformatowaniu) pozwala na uzyskanie średniego czasu wyszukania informacji mniejszego od 12 ms, przy wykorzystaniu bufora o wielkości 64 lub 128 KB. Jest to

kolejny model z rodziny dysków 3,5" (od 1 przez, 1,3, 1,6, do 2,5 GB), który tym razem korzysta z 6 głowic operujących na trzech talerzach, obracających się z prędkością 4480 obr./min.

Wielka Stopa i inne nowe dyski Quantum

Bigfoot - jest pierwszym (po kilku latach przerwy) napędem z wbudowanymi talerzami o średnicy 5,25" (prawie dwa razy większa powierzchnia zapisu niż dla typowych talerzy 3,5"). Biorąc pod uwagę fakt, że firma Quantum przodowała do chwili obecnej w konstrukcji napędów o średnicy 2,5" i 3,5", wprowadzenie na rynek dysku Bigfoot było dla wielu dużym zaskoczeniem, a mimo to, nie jest to konstrukcja "zabytkowa".

Zastosowana technologia pozwoliła na uzyskanie pojemności 1,2 GB na jeden dysk, co dla konstrukcji dwutalerzowej daje pojemność 2,5 GB przy utrzymaniu wysokości 0,75" (1,9 cm). Przy wolnych obrotach dysków (3600 rpm) napęd Bigfoot pozwala na osiągnięcie doskonałego tempa transmisji danych (89 Mbps), co tłumaczy się dużą średnicą zewnętrznych ścieżek. Średni czas dostępu do danych, wynoszący 15 ms, nie należy do osiągnięć rekordowych, jednak ze względu na dość długi obwód każdej ze ścieżek ruch głowicy z jednej do drugiej ścieżki w celu wykonania operacji zapisu/odczytu danych występuje raczej rzadko. Przy cenie ok. 360 USD i wymiarach pozwalających na dopasowanie do standardowych wnęk komputerów PC, można temu urządzeniu rokować dużą popularność, szczególnie wśród użytkowników komputerów domowych klasy desktop. Dysk wyposażony jest w interfejs IDE.

Fireball - dla profesjonalnych zastosowań multimedialnych firma Quantum opracowała 3,5" napęd Fireball 3.2 AT. Jest to pierwszy 3 GB napęd z interfejsem IDE, pasujący do wnęki o wysokości 1". Oferuje on średni czas dostępu wynoszący 10,5 ms, prędkość transmisji danych - 80 Mbps i ma prędkość obrotową talerzy 4500 obr./min. Napęd Fireball można podłączyć do interfejsu IDE lub UltraSCSI, co zapewnia dobre właściwości użytkowe dla zastosowań multimedialnych. Ma on wbudowane trzy talerze dyskowe. Kosztuje dla wersji IDE ok. 440 USD, dla wersji SCSI - ok. 550 USD.

Viking - napęd, który korzysta z obracających się z prędkością 7200 rpm 3,5" dysków. Przy pojemności 4,3 GB, ze średnim czasem dostępu 8,5 ms, z szybkością transmisji 120 Mbps i wbudowaną cache 512 KB dysk ten uzyskuje podobne właściwości użytkowe do napędu Atlas II firmy Quantum czy napędu Barracuda firmy Seagate - a mimo to jest od nich o wiele tańszy (dzięki automatycznemu montażowi). Można go dołączyć, wykorzystując interfejs UltraSCSI. Kosztuje ok. 675 USD.

Napędy dyskowe firmy Seagate

Elite 23 - zbudowano go z myślą o tych użytkownikach, którzy chcą dla swoich zastosowań korzystać z możliwie największej pojemności dyskowej. Dzięki połączeniu po raz pierwszy kilku elementów - talerzy 5,25", głowic MR i technologii PRML oraz przy wykorzystaniu 14 talerzy obracających się z prędkością 5400 rpm, uzyskano pojemność 23,4 GB (po sformatowaniu)! Przeznaczeniem takiego dysku mogą być mainframe czy duże serwery obsługujące pracę przedsiębiorstw, a także zastosowania audio-wideo (produkcja reklamówek czy wideoklipów). Jest oferowany w dwu wersjach - z interfejsem 8- lub 16-bitowym Ultra SCSI lub dla bardziej wymagających zastosowań z interfejsem FC-AL (Fibre Channel - Arbitrated Loop). Pozwala na transmisję danych z prędkością 120 Mbps, ma wbudowaną cache wielkości 2 MB. Pierwsze napędy Elite 23 ukażą się w IV kw. br.

Marathon i Medalist - dla zastosowań bardziej popularnych Seagate opracowała napędy rodziny Marathon, które umożliwiają użytkownikom notebooków lub komputerów stacjonarnych korzystanie z dysków o dużych pojemnościach. I tak model Marathon 2250 jest pierwszym napędem 2,5", który przełamał barierę 2 GB.

Napęd ten o pojemności 2,25 GB ma wysokość 0,67". Dyski obracają się z prędkością 4500 obr./min przy średnim czasie dostępu 14 ms. Napęd jest wyposażony w interfejs FAST - ATA. Wkrótce ma być dostępny model Marathon o grubości zaledwie 0,5", przeznaczony do konstrukcji subnotebookowych.

Z kolei pierwszym 3,5" dyskiem, który osiągnął pojemność 4 GB jest napęd Medalist 4250. Skonstruowano go z myślą o systemach komputerowych wymagających odpowiednio dużych pojemności i dobrych właściwości napędów dyskowych. Przy pojemności 4,2 GB, obrotach 4500 rpm, Medalist 4250 pozwala na odszukanie danych w średnim czasie 10,5 ms. Kolejni przedstawiciele rodziny Medalist to 3,4 GB Medalist 3440 i 2,5 GB Medalist 2530. Także i te napędy można dołączyć do komputera za pośrednictwem łącza FAST - ATA.

Western Digital EIDE Caviar AC 32100 i AC 32500

Oba 3-talerzowe dyski korzystają z zalet technologii cienkowarstwowych, nisko poruszających się głowic (low

flying height heads), dzięki której można uzyskać przy obrotach 5200 rpm średni czas dostępu 12 ms i czas opóźnienia (latency) 5,76 ms. Model AC 32100 ma 5 głowic i oferuje pojemność 2,1 GB, zaś model AC 32600 ma 6 głowic i pojemność 2,5 GB. Oba zapewniają szybkość transmisji danych wynoszącą 16,6 MBps.

Napędy mają wbudowaną funkcję SMART (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology), która polega na okresowej samokontroli i ostrzeganiu systemu o pojawieniu się ewentualnych problemów z dyskiem. W sytuacji grożącej awarią, system przekazuje użytkownikowi informacje i sugeruje podjęcie odpowiednich działań apobiegawczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200